LIVESENTER
Menu
Mercedes-fører Andrea Kimi Antonelli fikk hat på nett. Foto: Darko Bandic / AP / NTB

Formel 1-stjerne fikk dødstrusler etter drama – nå beklager Red Bull-topp uttalelser

Flere Red Bull-topper mer enn antydet at Formel 1-leder Lando Norris fikk bevisst gullhjelp av Kimi Antonelli i Qatar. I etterkant ble Antonelli utsatt for en hatstorm.

Av NTB | 01.12.2025 14:09:28

Sport: Det var mot slutten av søndagens Grand Prix-løpet at VM-leder Norris tok seg forbi Mercedes-fører Kimi Antonelli. Episoden fikk mange til å stusse, også Viaplays kommentatorer.

Forbikjøringen ga Norris flere viktige poeng i det som blir en nervethriller av en kamp om VM-tittelen. Umiddelbart antydet Max Verstappens ingeniør Gianpiero Lambiase på teamradioen at Antonelli kunne ha gitt Norris bevisst hjelp.

Red Bull-toppen Helmut Marko var heller ikke nådig. Han uttalte etter løpet at Antonelli hadde «vinket Norris forbi» ved to anledninger.

Mandag var tonen en ganske annen fra veteranen som fungerer som rådgiver i Max Verstappens team.

– Første gang kunne Antonelli ha kjempet litt mer. Andre gang var det en førerfeil og ikke med vilje. Jeg beklager at Antonelli fikk så mye kritikk på nettet. For å gjøre det helt klart: Han lot ikke Norris kjøre forbi med vilje, legger han til.

18 år gamle Antonelli skal ha mottatt en storm av hatmeldinger etter at spekulasjonene om en bevisst manøver dukket opp søndag.

Ifølge nyhetsbyrået PA skal Mercedes ha identifisert «mer enn 1100 alvorlige eller mistenkelige» kommentarer – «hvorav flere var dødstrusler» – i Antonellis kontoer i sosiale medier.

Ytterligere 330 «alvorlige eller mistenkelige» kommentarer er også blitt flagget via kanalene til Mercedes.

– Uttalelser før slutten av og umiddelbart etter Qatar Grand Prix som antyder at Mercedes-fører Kimi Antonelli med vilje tillot Lando Norris å passere ham er åpenbart ikke korrekte, skriver Red Bull.

– Repriser viser at Antonelli et lite øyeblikk mistet kontrollen på bilen, og at det ga Norris muligheten til å passere ham. Vi beklager dypt at dette har ført til at Kimi har fått hatmeldinger på nett, heter det videre.

Lando Norris ville med seier søndag ha blitt McLarens første verdensmester siden 2008. I stedet er kampen om VM-tittelen nå vidåpen.

Etter fjerdeplassen til Norris søndag leder han sammenlagt med 12 poeng foran Max Verstappen og 16 poeng foran lagkamerat Oscar Piastri. Briten har det fortsatt i egne hender, og han blir mester om han greier topp tre-plassering i sesongavslutningen i Abu Dhabi kommende helg uansett hva rivalene gjør.

– Jeg har sett på opptakene veldig nøye igjen, sier østerrikeren Marko til F1 Insider.

Nå forsøker alle parter å roe ned situasjonen, med Red Bull i førersetet. Teamet har også sendt ut en skriftlig melding om det som skjedde, uten å nevne uttalelsene til Marko spesifikt.

(©NTB)

Flere nyheter: