Britisk politiker dømt for korrupsjon i Bangladesh
En domstol i Dhaka har dømt eksstatsminister Sheik Hasina og hennes niese Tulip Siddiq, som er folkevalgt i Storbritannia, til fengselsstraffer for korrupsjon.
Krig og konflikter: En spesialdomstol kom mandag til at Hasina misbrukte sin makt, mens niesen Tulip Siddiq ble kjent skyldig i å ha manipulert tanten til å gi hennes mor et stykke land i et statlig utbyggingsprosjekt.
Eksstatsministeren ble dømt til fem års fengsel, Tulip Siddiq til to års fengsel, mens hennes mor, Sheik Rehana, fikk sju år og ble betegnet som korrupsjonssakens hovedperson.
Siddiq sier i en kommentar at saken er full av feil og har preg av å være en farse.
– Hele prosessen har vært en feilbefengt komedie fra begynnelse til slutt. Kjennelsen fra denne skammelige domstolen er like forutsigbar som den er juridisk uholdbar, sier den britiske politikeren.
Siddiq måtte i januar gå av som minister med ansvar for finansielle tjeneste og antikorrupsjonsarbeid. Dette kom som er resultat av granskinger av hennes økonomiske bånd til eksstatsministeren som er hennes tante. Siddiq beholder sin plass i Parlamentet.
Byggeprosjektet heter Purbachal New Town og ligger i utkanten av Dhaka.
Siddiq er innvalgt til Parlamentet i London fra Hampstead og Highgate. Hun avviser alle beskyldninger om korrupsjon. Eksstatsministeren har levd i eksil i India siden massedemonstrasjonene som tvang henne til å rømme landet i fjor.
Denne rettssaken og andre blir ført i Dhaka uten at hun er til stede.
(©NTB)








