Ankesaken mot Frosta-legen er i gang – lovendring kan gi kortere straff
Onsdag startet ankesaken i Frosta-saken der den tidligere kommuneoverlegen Arne Bye i sommer ble dømt til 21 års fengsel. En lovendring gjør at han kan få kortere straff.
Kriminalitet og rettsvesen: – I Norge bruker vi ikke en kalkulator og summerer straffen for hvert enkelt forhold. Vi tar utgangspunkt i det mest alvorlige forholdet, sa Byes forsvarer, advokat Eirik Svingen Bjørgo, i sitt åpningsinnlegg onsdag formiddag.
I Trøndelag tingrett ble Bye dømt for voldtekt av 70 pasienter og for 82 tilfeller av å ha misbrukt sin stilling som lege. Bye har erkjent deler av forholdene i saken.
Få uker etter dommen falt, ble imidlertid voldtektsparagrafen endret. På domstidspunktet gjaldt maksstraffen for forholdene i denne saken på 15 år. 6 år ble plusset på på grunn av alvorlighetsgraden og omfanget. Etter 1. juli ble imidlertid regelen som forhøyet maksstraffen for alminnelig voldtekt til 15 år ved innføring av gjenstand, fjernet.
– Hvilken av lovene skal være førende? Den tidligere straffeloven der det var 15 års fengsel pluss seks, eller den nye hvor det er ti år pluss seks? Det mildeste alternativet skal legges til grunn. Dét mener vi er det riktige i denne saken her, sa Byes forsvareren i retten onsdag.
Det er satt av kun tre dager til ankesaken, hvor det altså kun er straffeutmålingen som skal avgjøres. Det betyr at skyldspørsmålet er avgjort, og 56-åringen må sone en lengre fengselsstraff. Påtalemyndigheten har varslet at de vil be om at han blir dømt til 16 års fengsel.
– Det er blitt gjennomført nye ransakelser, både på adressen til Bye og andre steder. Det er gjort funn av blant annet mediefiler som har ført til flere siktelser. Dette gjelder forhold i perioden 2005-2022, sa forsvareren.
– De sakene er ikke ferdig etterforsket, så det er ikke naturlig å si noe mer om dem enn at de finnes, la han til.
Lovendringer som er til tiltaltes gunst, skal gis tilbakevirkende kraft, og påtalemyndigheten hadde derfor ikke annet valg enn å tiltre anken til domfeltes gunst, har Rett24 skrevet.
Han leste deretter opp noen representative utdrag fra den omfattende tiltalen, som gjengir hvordan den tidligere kommuneoverlegen førte både deodoranter og metallsylindere inn i kvinnenes underliv og også endetarm. Han sjekket også ofte kvinnenes bryster uten at det var adekvat medisinsk dekning for det, ifølge tiltalen.
Siden dommen i sommer er det tatt ut nye siktelser mot den tidligere Frosta-legen, som i tillegg er siktet for ytterligere 33 voldtektshandlinger mot 16 ulike fornærmede.
(©NTB)







