Thorbjørn Jagland nevnt i flere dokumenter i Epstein-granskning: – Normal diplomatisk kontakt
I dokumenter som er frigitt om Jeffrey Epstein i USA, er det flere eposter til og fra Thorbjørn Jagland.
Politikk: – Hvis Trump vinner i USA, slår jeg meg ned på øya di, skal Thorbjørn Jagland ha skrevet i en epost til Jeffrey Epstein, ifølge dokumentene.
– Ja, forferdelige tider. Hvis Trump vinner i USA, slår jeg meg ned på øya di. Men før det, vil jeg være i New York i september. Mange ting å snakke om, skriver han som skal være Jagland i epostutvekslingen den 28. juni 2016.
Det var VG som først omtalte denne epostutvekslingen som viser en tettere kontakt med Epstein enn hva som tidligere har vært kjent.
Torsdag ettermiddag sier Jagland at han tar avstand fra Epsteins handlinger og beskriver dialogen som normal diplomatisk aktivitet.
– Du kan bosette deg selv hvis John Kerry vinner :), skal Epstein ha spøkt tilbake.
Epostutvekslingen stammer fra de 20.000 sidene med Epstein-relaterte dokumenter som ble offentliggjort av tilsynskomiteen i Representantenes hus i USA onsdag.
Epstein, en velstående finansmann og dømt seksualforbryter, sto overfor anklager om menneskehandel med mindreårige da han tok sitt eget liv i fengsel i 2019. Han hadde erklært seg ikke skyldig, og saken ble henlagt etter hans død.
I en epost datert 24. juni 2018 ba Epstein Jagland om å videreformidle et tilbud til Russlands utenriksminister Sergej Lavrov.
– Jeg mener du bør foreslå for Putin at Lavrov kan få innsikt ved å snakke med meg, skrev Epstein til Jagland ifølge Politico.
Epstein viste også til tidligere samtaler med Russlands FN-ambassadør Vitalij Tsjurkin før hans død i 2017.
«Tsjurkin var fantastisk. Han forsto Trump etter samtalene våre. Det er ikke komplisert. Han (Trump) må tro at han får noe ut av det, så enkelt er det.»
– Det som er kommet fram om Jeffrey Epsteins privatliv, tar jeg sterk avstand fra, sier Jagland.
Han omtaler kontakten som ordinær diplomatisk kontakt.
– Jeg har i mitt virke møtt svært mange mennesker, mange har satt meg i kontakt med enda flere. Dette er del av normal diplomatisk aktivitet. For meg var det særlig viktig å forstå Donald Trump og hva som utviklet seg i forholdet mellom USA og Europa, skriver Jagland.
Videre skriver han:
– Mange ville starte prosess for å ekskludere Russland fra Europarådet og dermed russiske borgeres adgang til Menneskerettighetsdomstolen. Jeg brukte alle muligheter for få fram mitt syn på hvor alvorlig dette var.
Møtet foregikk i Jaglands residens i Strasbourg, der han bodde mens han var leder av Europarådet. Epstein skal ikke ha deltatt aktivt i møtet.
– Da jeg svarte Berit Reiss-Andersen i desember i fjor, hadde jeg i tankene DNs gale og absurde konspirasjonsteori om at jeg hadde spist middag med denne personen i Paris i juni. Der kan det ha skjedd en misforståelse i kommunikasjonen som jeg tar på meg ansvaret for og beklager, skriver han til avisen den gang.
I utvekslingen svarer Jagland at han skulle møte Lavrovs assistent dagen etter, og at han ville videreformidle Epsteins forslag. Det er uklart om kontakten førte til noe.
E-postutvekslingen fant sted i juni 2018, rundt en måned før Donald Trump skulle møte Vladimir Putin i Helsingfors.
MSNBC og flere andre medier har publisert bilder av epostutvekslingen mellom Epstein og Jagland.
Thorbjørn Jagland skal holde foredrag om Midtøsten torsdag kveld. Arrangøren opplyser at arrangementet går som planlagt, ifølge Aftenposten.
På tidspunktet da epostene skal ha vært sendt, satt Jagland i nobelkomiteen og var generalsekretær i Europarådet.
Politico skriver også om ytterligere kommunikasjon mellom de to i 2018. I en epost Epstein ifølge avisen sendte til Jagland, tilbød Epstein Russland hjelp i forkant av møtet med Donald Trump dette året.
Jagland sier at han tar sterkt avstand fra det Epstein er anklaget for. Det var Dagens Næringsliv som først omtalte Jaglands kommentar.
Thorbjørn Jagland har tidligere benektet å ha møtt Jeffrey Epstein, men på oppfølgingsspørsmål fra DN bekreftet han i 2020 at han hadde vært på et møte med Epstein den 27. mars 2013.
Epostene er blant hundrevis som illustrerer Epsteins omfattende internasjonale nettverk og hans interesse for Trumps utenrikspolitiske beslutninger, skriver Politico.
(©NTB)








