LIVESENTER
Menu
Bank of England rører ikke styringsrenta. Foto: Alberto Pezzali / AP / NTB

Den britiske sentralbanken holder renta uendret

Bank of England holder styringsrenta uendret på 4 prosent, i tråd med analytikernes forventninger. Banken tror inflasjonen i landet kan ha nådd toppen.

Av NTB | 06.11.2025 13:13:56

Økonomi og næringsliv: Mange hadde ventet at renta ville bli liggende på stedet hvil, men enkelte økonomer mente det var en liten sjanse for et kutt på 0,25 prosentpoeng. Avstemningen blant beslutningstakerne i banken var knapp, fem ville holde den uendret, mens fire ville kutte.

Sentralbanken har kuttet renta med 0,25 prosentpoeng hvert kvartal siden august i fjor, senest i august.

– Vi tror fortsatt at rentene gradvis er på vei nedover, men vi må være sikre på at inflasjonen ligger an til å gå tilbake til målet vårt på 2 prosent før vi kutter på nytt, sier sentralbanksjef Andrew Bailey.

Styringsrenta har vært på vei ned fra 5,25 prosent, som den lå på fra august 2023 til august 2024. Det var det høyeste nivået siden høsten 2017. Inflasjonen var i september på 3,8 prosent, langt over sentralbankens mål.

Den pengepolitiske komiteen i banken tror inflasjonen kan ha nådd toppen, og det på et lavere punkt enn 4 prosent – slik bankens prognoser antydet.

Med fortsatt fall de neste månedene, muligens ned mot inflasjonsmålet neste år, tror mange økonomer at det kan komme et nytt rentekutt fra banken i desember.

Torsdagens rentebeslutning kom tre uker før Labour-regjeringen legger fram statsbudsjettet. Et kutt kunne lettet på presset for regjeringen, etter at finansminister Rachel Reeves denne uka åpnet for skatteøkninger.

Veksten i den britiske økonomien minket til 0,3 prosent i andre kvartal, etter at bruttonasjonalproduktet økte med 0,7 prosent i årets første kvartal.

(©NTB)

Flere nyheter: