Kolumbus kutter kraftig i rutene på Haugalandet og prisene øker
Kolumbus kutter rutetilbudet på Haugalandet betydelig – prisene øker fra nyttår.
Kolumbus: Kollektivselskapet Kolumbus øker billettprisene med åtte prosent fra 1. januar, samtidig som rutetilbudet på Haugalandet kuttes for 16 millioner kroner.
Flere bussruter i Haugesund og Karmøy får redusert frekvens, og nattbussene kan bli fjernet. Distriktskommuner som Tysvær, Bokn og Vindafjord får færre avganger, mens øyforbindelsene til Røvær og Feøy er blant de mest utsatte.
Samtidig legges rutebåten til Borgøy ned fra sommeren 2026, noe som skal spare fylkeskommunen for 3,8 millioner kroner.
Fylkesdirektør Gunn Claire Westad peker på interne driftsproblemer i Kolumbus som årsak til de økonomiske utfordringene og krever kostnadskutt. Et månedskort i sone 1 vil koste 903 kroner fra nyttår, opp 82 kroner.
Høyres Erlend Jordal mener situasjonen viser at kollektivtrafikken i Norge står i krise og ber Stortinget om en nasjonal krisepakke.








