reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Håndgranatangrepet rammet et spisested på Strømmen i Lillestrøm kommune. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

16-åring pågrepet etter Strømmen-eksplosjonen

Politiet har pågrepet en 16 år gammel gutt i forbindelse med eksplosjonen på Strømmen i Akershus natt til tirsdag, samme dag som to andre ble løslatt i saken.

Av NTB | 08.10.2025 14:03:02

Kriminalitet og rettsvesen: – Han ble pågrepet ved lunsjtider i Oslo. Det er den etterforskningen som har pågått, som har ført oss til pågripelsen, forteller politiadvokat Eirik Braathen til NTB.

Gutten er siktet for fremkalling av fare for allmennheten og grove trusler, eller medvirkning til dette. Angrepet mot spisestedet på Strømmen ble utført med håndgranat.

Politiadvokaten vil ikke gå i detalj om hvilke deler av politiets etterforskning som ledet fram til pågripelsen – utover at det er snakk om «et samlet bevisbilde».

– Det er stor sjanse for at det er bakmenn her, i ulike ledd. Og det ville være ødeleggende for etterforskningen å gå ut med dette, sier Braathen.

Guttens forsvarer Lars Morten Bjørkholt sier til NTB at han ikke har snakket med klienten sin ennå.

– Jeg må få snakke med ham og verger, samt politiet, før jeg kan uttale meg ytterligere, skriver han i en SMS.

– Det har vært en utvikling i saken gjennom gårsdagen og natten, og mistankegrunnlaget er svekket. Deres bevegelser i området er nøye gjennomgått av oss, og de har rett og slett alibi, sa Braathen til NTB tidligere på dagen.

Øst politidistrikt varslet i en oppdatering til pressen onsdag at «det jobbes aktivt med å identifisere rette gjerningspersoner» og at etterforskningen har høy prioritet.

– Det er svært uheldig at én eller flere gjerningspersoner er på frifot, sa Braathen.

Flere medier har skrevet at politiet undersøker om saken kan ha tilknytning til det kriminelle Foxtrot-nettverket i Sverige.

Hendelsen skjedde drøyt to uker etter at en granat ble kastet mot en butikk i Pilestredet i Oslo og skyting mot en bolig i Sarpsborg. Begge disse hendelsene knytter politiet til Foxtrot.

Forespørselen ble sendt til Øst politidistrikt tidlig onsdag morgen etter granatangrepet mot et spisested på Strømmen natt til tirsdag, skriver Romerikes Blad.

Ordføreren sier til avisen at han opplever at kriminalitetssituasjonen eskalerer, og at det blir skapt utrygghet i kommunen.

– Da tenker jeg det er viktig at politimesteren får tydeliggjort for kommunen hva slags ressurser og tiltak som settes inn på kort sikt for å skape den nødvendige roen i lokalsamfunnet, sier han.

Den pågrepne skal etter planen avhøres onsdag. I tillegg fortsetter politiets øvrige etterforskning, blant annet med innhenting av materiale fra videoovervåking.

To menn på 18 og 19 år ble løslatt onsdag, etter å ha blitt pågrepet og siktet. De har hele tiden stilt seg uforstående til siktelsen, som lød også på fremkalling av fare for allmennheten og grove trusler.

Angrepet natt til tirsdag førte til store materielle skader, men ingen personer ble fysisk skadet. Politiet har tidligere opplyst at de mener spisestedet var målet for angrepet, men at de ikke tror eieren var selve målet.

Ordfører Kjartan Berland (H) har bedt politimesteren om et hastemøte om kriminalitetsutviklingen i Lillestrøm. Det skjer allerede onsdag ettermiddag.

Flere nyheter: