Menu
Statsminister Jonas Gahr Støre og justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen deltok på et møte med politiet på politihuset på Grønland i Oslo. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Støre diskuterte droner og ungdomskriminalitet med Oslo-politiet

Statsministeren og justisminister var tirsdag i møte med Oslo-politiet om både ungdomskriminaliteten i byen, samt dronesituasjonen i Norge.

Av NTB | 30.09.2025 13:07:59

Kriminalitet og rettsvesen: – Oslo er hovedstaden, den største byen. Den har generelt, sammenlignet med andre hovedsteder, et lavt kriminalitetsbilde. Barne- og ungdomskriminaliteten viser seg å sikkert flate ut, men det blir mer alvorlig. Og de blir yngre, sier statsminister Jonas Gahr Støre til NTB etter møtet.

– Begge de delene er veldig urovekkende.

Han ble brifet av Oslo-politiet om de nylige hendelsene i Oslo hvor unge ned i 13-årsalderen har vært involvert i både granateksplosjon og knivstikking.

– Det gjør også inntrykk å høre hvor internasjonalt dette nå er. Dette er internasjonale nettverk som fungerer. Derfor må politiet jobbe veldig tett med andre land, Norden særlig, men også Europa. Og så skal vi gjøre alt vi kan for at politiet har de virkemidlene og hjemlene til å gjøre jobben sin, sier Støre.

– Jeg opplever at vi har en god felles forståelse av at hele samfunnet må bidra for at vi skal bremse denne utviklingen, og at dette ikke er noe som politiet kan løse alene.

– Og at vi er avhengig av gode samarbeidsaktører med helse, skole og barnevern for å sikre at vi reduserer sårbarheten hos de unge som står i fare for å bli rekruttert inn i kyniske kriminelle nettverk.

– De er gutter, mange har minoritetsbakgrunn. Og nesten alle har selv vært utsatt for vold, enten ute eller hjemme. Og at det veksler veldig mellom å være fornærmet og voldsutøver.

Mye handler om utenforskap, sier hun.

– Og det handler om at man gjennom digitale flater raskt radikaliseres inn i situasjoner som det da viste seg å være veldig vanskelig å komme ut igjen av. Så jeg tror at vi alle må utvikle de sensorene, sånn at vi kan motvirke den påvirkningen disse tunge kriminelle nettverkene har. Og så er det viktig for meg å understreke at de fleste ungdommer er jo lovlydige og fine og flotte folk. Det er noen veldig få som vi er bekymret for.

– Vi har fulgt opp dette med etterforskning i de ulike stedene det har vært registrert droner. Det er ikke konkludert med at det har vært droner der man mener å ha observert det. Det har også vært tilfeller hvor de observasjonene trolig ikke har vært droner, sier Støre.

– Men her er det politiet på de ulike stedene som må ta ansvaret for å etterforske, innhente opplysninger og trekke konklusjoner. Så vi følger dette veldig nøye, sier han.

– Ser de observasjoner på himmelen eller på andre måter som er mistenkelige, så er det veldig fint å varsle politiet. Så undersøker politiet nærmere hvilke ting som har skjedd, om det er en lovlig virksomhet eller noe som er ulovlig, sier han.

– Politiet har metoder for både å følge med på droner og gripe inn mot droner. Men akkurat de kapasitetene vi har der, ønsker ikke jeg å gi detaljert informasjon om.

Politimester Ida Melbo Øystese var glad for å kunne gi en beskrivelse av situasjonen til Støre og justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen, som også deltok på møtet.

Støre og Aas-Hansen fikk blant annet høre om en del fellestrekk som går igjen hos de aller yngste kriminelle, forteller politimesteren.

Økningen av droneobservasjoner i Norge var også tema i samtalene.

Politidirektør Håkon Skulstad er glad for at befolkningen er årvåkne når det gjelder droneobservasjoner.

(©NTB)

Flere nyheter: