reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Politiet, forsvaret og Equinor samarbeider om en stor kontraterrorøvelse i flere regioner. Foto: Didrik Linnerud Arnesen / Politiet / Handout / NTB

Stor antiterrorøvelse mens dronehendelser skaper uro i Europa

Forsvaret og politiet samarbeider om en stor antiterrorøvelse i flere regioner, samtidig som flere droner har forstyrret flytrafikken ved flyplasser i Norden.

Av NTB | 25.09.2025 17:37:29

Politikk: Den store øvelsen er en sammenslåing av Politidirektoratets årlige øvelse Nordlys, Forsvarets maritime kontraterrorøvelse Gemini og Equinors evakueringsøvelse Aurora.

– Hensikten med øvelsen er å styrke og videreutvikle evnen til samhandling mellom justis- og forsvarssektoren, og å forbedre den nasjonale innsatsevnen ved alvorlige hendelser, sier stabssjef Lars Aune i Politidirektoratet i en pressemelding.

Politidistriktene Møre og Romsdal, Troms, Innlandet og Finnmark deltar i øvelsen. Innbyggerne kan vente seg økt tilstedeværelse av uniformert politi og militære der øvelsen pågår.

Natt til torsdag var fire flyplasser på Jylland i Danmark, blant dem to militære flyplasser, stengt på grunn av droneaktivitet. Også Gardermoen har vært stengt på grunn av mistenkt droneaktivitet, og de siste ukene har det vært flere hendelser hvor russiske droner og kampfly har krenket luftrommet til Nato-land.

Forsvaret ser alvorlig på hendelsene.

– Det er utfordrende. Det er en del aktivitet som har vært helt uakseptabelt. Noe kan spores til Russland, blant annet flyginger i Estland og dronevirksomhet på tvers av grensen i Polen, sier nestkommanderende Gjert Lage Dyndal ved Forsvarets operative hovedkvarter (FOH) til TV 2.

– Dette er et scenario som er veldig opp i dagen. Det skjer mye rundt omkring i verden nå. Sikkerhetssituasjonen er anspent, og det er sammensatte trusler. Derfor er dette en viktig øvelse for alle nivåer i staten Norge, sier Dyndal.

Et angrep mot Johan Castberg vil kreve «helt spesielle ressurser og mange aktører», sier han.

– Det er snakk om å håndtere situasjoner som er ganske skarpe og som er veldig krevende. Særlig når du kommer så langt nord og til havs. Det er et krevende vær, klima og logistikk rundt dette. Spesielt når man skal ta seg om bord på en plattform langt ute i havet, sier Dyndal.

Øvelsen skjer mens en rekke hendelser der droner har vært involvert, har skapt reaksjoner og uro i flere europeiske land.

Øvelsen omfatter blant annet oljeplattformen Johan Castberg langt utenfor kysten av Troms og Finnmark. Et angrep mot plattformen er en av tingene det øves på i disse dager.

(©NTB)

Flere nyheter: