Menu
En park i Chisinau er dekorert med et EU-flagg. Bildet er tatt i oktober i fjor. Foto: Vadim Ghirda / AP / NTB

Skjebnevalg for Moldova

Russisk innblanding, energikrise og økt skepsis til at EU kan redde landet, er bakteppet når Moldova holder valg på ny nasjonalforsamling søndag.

Av NTB | 25.09.2025 14:27:53

Krig og konflikter: Valget kan bli utfordrende for landets EU-vennlige regjeringsparti PAS. De seneste meningsmålingene tyder på at partiet kan miste sitt rene flertall, noe som betyr at det må samarbeide med andre partier for å kunne styre videre.

Regjeringen mener det er russisk desinformasjon som har bidratt til å undergrave tilliten til landets provestlige krefter for å sabotere Moldovas forsøk på å bli medlem av EU.

Russland avviser på sin side at de blander seg inn i Moldovas indre anliggender og anklager regjeringen i Chisinau for å nøre oppunder antirussiske følelser.

Blant annet har Russland kuttet gassleveranser til landet, noe som i perioder har ført til strømmangel og skyhøye energipriser.

For å dekke kraftbehovet har Moldova måttet importere dyr energi fra Romania, og inflasjonen har i perioder vært tosifret. Nå ligger den på rundt 7 prosent.

– Folk greier ikke å se hvilke fordeler et EU-medlemskap vil ha for hverdagen deres, sier forskeren Anastasia Pociumban i German Council on Foreign Relations til nyhetsbyrået Reuters.

Samtidig er korrupsjon utbredt og viktige reformer på blant annet justisfeltet lar vente på seg.

Regjeringspartiet blir i valget utfordret av Patriotisk valgblokk – en mer prorussisk og venstreorientert koalisjon bestående av fire partier, som er dannet i forkant av valget.

Moldovas president Maia Sandu er en iherdig EU-forkjemper, og i august fikk hun besøk av lederne fra både Frankrike, Tyskland og Polen som kom for å vise at de støtter landets søknad om EU-medlemskap, som ble levert inn i 2022 – samme år som Ukraina søkte.

– I dag forteller jeg dere med største alvor at vår suverenitet, uavhengighet, territorielle integritet og europeiske framtid står på spill, sa hun.

Hvis partiet hennes mister sitt rene flertall, vil det utvilsomt gjøre veien til EU vanskeligere.

I tillegg er befolkningen svært splittet. I en folkeavstemning om EU i 2024 var det bare så vidt ja-siden sikret seg flertall.

Samtidig har den moldovske og prorussiske oligarken Ilan Shor helt åpent tilbudt moldovere 30.000 kroner i måneden for å delta i protester mot regjeringen. Shor bor i Russland og ble russisk statsborger i 2024. Både EU og USA har innført sanksjoner mot ham.

Ifølge lederen for Patriotisk valgblokk var politiaksjonen blant annet rettet mot noen av alliansens medlemmer.

– Det kriminelle PAS-regimet forsøker å trakassere oss, skremme folket og bringe oss til taushet, sa Igor Dodon, lederen for Patriotisk valgblokk, i en uttalelse mandag.

– Det viktigste målet er å mobilisere prorussiske velgere, å demotivere og demobilisere proeuropeiske velgere og å skape forvirring blant dem som ikke har bestemt seg, sier han.

Moldova er en tidligere sovjetrepublikk som ble uavhengig i 1991. Men uavhengigheten har vært preget av indre spenninger med utbryterrepublikken Transnistria som en av de viktigste kildene. Her har russiske soldater vært utstasjonert siden tidlig på 1990-tallet.

Et flertall av befolkningen i Moldova snakker rumensk, men landet har også en stor russiskspråklig minoritet.

Etter at Russland gikk til full krig mot Ukraina i 2022, har krisene stått i kø for lille Moldova, som regnes som Europas fattigste land.

Mange velgere er bitre etter fire år med en provestlige regjering.

Sandu har beskrevet valget som det viktigste for landet noensinne. I en tale sist mandag anklaget hun Russland for å bruke hundrevis av millioner euro på å påvirke velgerne. Hun anklaget også Moskva for å rekruttere urostiftere.

De siste ukene har moldovsk politi gjennomført flere aksjoner for å slå ned på ulovlig partifinansiering. Mandag pågrepet de 74 mennesker i forbindelse med mistanken om at Russland forsøker å nøre oppunder uro. Ifølge moldovske tjenestemenn har russisk etterretning blant annet trent moldovske statsborgere i protesttaktikk i Serbia.

Lederen for den prorussiske alliansen mener imidlertid at politiaksjonene er ulovlige og kritiserer regjeringen for å være kriminell.

I 2021 vant PAS en overlegen seier etter løfter om blant annet å bekjempe korrupsjonen. Men regjeringen har ikke greid å innfri velgernes forventninger, noe som er blitt utnyttet til å spre prorussisk propaganda, ifølge forskeren Eugen Muravschi ved tenketanken Watchdog. MD i Chisinau.

(©NTB)

Flere nyheter: