Starmer møtte Abbas før Palestina-anerkjennelse
Storbritannias statsminister tok mandag imot palestinernes president, mens den britiske regjeringen forbereder seg på å anerkjenne Palestina som stat.
Politikk: Keri Starmer tok imot Mahmoud Abbas i London mandag, En talsperson for Starmer sier de to lederne diskuterte «behovet for en rask løsning for å avslutte de forferdelige lidelsene og sulten» på Gazastripen og løslatelsen av gislene Hamas holder.
Abbas satte pris på Storbritannias «løfte om å anerkjenne en palestinsk stat i forkant av møtet i FNs hovedforsamling hvis ikke Israel endrer kurs», sier talspersonen. FN-møtet holdes senere denne måneden.
Frankrike har også varslet at de vil benytte møtet til å anerkjenne Palestina som stat, og flere andre land har kunngjort lignende planer.
Storbritannia sier de vil ta grep dersom Israel ikke går med på en våpenhvile i Gaza-krigen, som ble utløst av Hamas’ angrep i oktober 2023.
– Møtet med Abbas er en del av statsministerens pågående innsats for ¨å finne en politisk løsning på konflikten i Gaza, opplyste kontoret hans før møtet med den palestinske lederen. 89 år gamle Abbas kom til London søndag kveld for et tre dager langt besøk.
De to er enige om at det «Hamas overhodet ikke vil ha noen rolle i dem fremtidige ledelsen av det krigsherjede palestinske territoriet.
(©NTB)