Menu
Forhåndsstemmingen er godt i gang. Per 25. august var det mottatt over 643.000 forhåndsstemmer fra alle landets kommuner. Foto: Rodrigo Freitas / NTB

Kristiansund er Norges beste i å forhåndsstemme

Nesten 5000 stemmeberettigede, godt over firedel av alle som kan stemme i Kristiansund, har avgitt stemme. Valgurnen er satt opp på kjøpesenteret.

Av NTB | 27.08.2025 06:04:18

Politikk: I Kristiansund har 26,9 prosent (4955) av de stemmeberettigede innbyggerne allerede stemt før stortingsvalget. Selve valgdagen er mandag 8. september. Man kan forhåndsstemme til og med 5. september.

Ordfører Kjell Neergaard (Ap) har registrert at hans kommune topper lista over hvor i landet vi er flinkest til å stemme på forhånd. Han mener at tilgjengelighet er det viktigste.

– Vi ser at vi har gjort noe riktig. Til og med innbyggere fra andre kommuner leverer sin forhåndsstemme når de er i Kristiansund, sier han til NTB.

– Det er mye folk på senteret, så det var en naturlig plass å legge det. Folk ser stedet der man kan stemme, med en gang man kommer opp rulletrappen. Det blir mye dropp-inn, mange forteller at de ikke hadde tenkt på å forhåndsstemme, før de oppdager at man kunne stemme når man først er på kjøpesenteret, sier han.

Deretter følger Moss, Tvedestrand, Stjørdal, Stavanger, Oslo, Lillehammer, Randaberg og Asker. I alle disse kommunene har over 20 prosent av innbyggere som er stemmeberettigede, stemt allerede.

Tallene gjelder for per 25. august. Hele listen for alle kommunene finner du hos Valgdirektoratet.

Kristiansund kommune har lagt opp til at man kan forhåndsstemme i kjøpesenteret i byen. Dermed har de opplevd en stor økning i antall forhåndsstemmer. Tidligere måtte man til rådhuset for å stemme på forhånd.

I kommunen Ringerike er de også gode på å stemme på forhånd. Der har 24 prosent (5657) av innbyggerne stemt allerede. Rett bak, på tredjeplass, har vi vesle Austevoll. Her har 23,1 prosent (842) av kommunens innbyggere stemt. I giganten Bærum er det også 23,1 prosent som har stemt allerede (21.168).

(©NTB)

Flere nyheter: