Litauens folkevalgte har bedt Ruginiene om å danne regjering
Nasjonalforsamlingen i Litauen har gitt sosialminister Inga Ruginiene i oppdrag å danne ny regjering.
Av NTB | 26.08.2025 15:34:33
Politikk: Den 44 år gamle tidligere fagforeningslederen og sosialdemokraten har sittet i regjeringen siden 2024 og ble kastet inn i rampelyset da Gintautas Paluckas plutselig trakk seg som statsminister i forrige måned.
Paluckas gikk av etter korrupsjonsanklager knyttet til forretningsforbindelser med et selskap eid av svigerinnen.
Ruginiene planlegger å hente det populistiske partiet Nasjonal daggry inn i regjeringen, noe som har vakt sterke protester i Litauen.
Lederen av Nasjonal daggry, Remigijus Zemaitaitis, er tiltalt for «forsøk på å skape fiendtlighet og framprovosere intoleranse mot jøder» og for å ha bagatellisert holocaust i innlegg i sosiale medier.
(©NTB)