LIVESENTER
Menu
USAs president Donald Trump syns det amerikanske medietilsynet FCC bør trekke tilbake lisensene til kringkasterne ABC og NBC. Foto: Evan Vucci / AP / NTB

Trump vil frata ABC og NBC lisensene – sier de er partiske

USAs president Donald Trump ber det amerikanske medietilsynet FCC om å trekke tilbake lisensene til kringkasterne ABC og NBC.

Av NTB | 25.08.2025 17:45:16

Økonomi og næringsliv: I et innlegg på sin sosiale plattform Truth Social sent søndag kveld amerikansk tid skrev Trump at de to kanalene er ubalanserte i sin dekning av nyhetene.

Han skrev at «til tross for presidentens høye popularitet», har ABC og NBC formidlet 97 prosent negative saker om ham og gir et urettferdig bilde av republikanerne.

«Jeg ville vært helt for det, fordi de er så partiske og usannferdige, en faktisk trussel mot demokratiet vårt!!!» fortsatte Trump.

Presidenten omtaler kringkastingsselskapene som «FAKE NEWS», og mener de burde betale millioner av dollar i året i avgifter for «privilegiet å bruke de mest verdifulle radiobølgene hvor som helst og når som helst!!!».

I tillegg til ABC og NBC, nevner Trump nyhetsaktører som CBS og CNN, som Demokratenes viktigste talerør og anklager dem alle for å svartmale hans politikk.

Trump går regelmessig ut mot medier hvis deres rapportering strider mot hans synspunkter. Sist var det Wall Street Journal som ble nektet å reise med regjeringsflyet Air Force One etter at de meldte om Trumps kontakt med den avdøde sexforbryteren Jeffrey Epstein. Nyhetsbyrået Associated Press har fortsatt ikke lov til å fly med Air Force One etter at det nektet å ta i bruk Trumps nye navn for Mexicogolfen – «Amerikagolfen».

Presidenten hevder at mange er enig med ham i at det amerikanske medietilsynet Federal Communications Commission (FCC) burde inndra de to kanalenes lisenser.

FCC-sjef Brendan Carr er republikaner og ble utnevnt til jobben av Trump kort tid etter valget i november.

(©NTB)

Flere nyheter: