Menu
Volodymyr Zelenskyj får to Patriot-systemer av Norge og Tyskland. Foto: Jens Büttner / dpa via AP / NTB

Norge gir luftvern for sju milliarder kroner til Ukraina

Regjeringen varsler på Ukrainas uavhengighetsdag at de vil bidra med sju milliarder kroner til ukrainsk luftvern.

Av NTB | 24.08.2025 08:14:23

Krig og konflikter: – Sammen med Tyskland sørger vi nå for at Ukraina får kraftfulle luftvernsystemer. Tyskland og Norge samarbeider svært nært om å støtte Ukraina i kampen for å forsvare landet og beskytte sivilbefolkningen mot russiske luftangrep, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i en pressemelding.

Norge og Tyskland skal betale for to Patriot-systemer inkludert missiler. I tillegg bidrar Norge til anskaffelse av luftvernradarer fra den tyske fabrikanten Hensoldt og luftvern fra Kongsberg.

Offentliggjøringen kommer en drøy måned etter at Støre møtte Tysklands forbundskansler Friedrich Merz i Berlin.

– Norge er klare for å bidra med økt finansiering av luftvern for Ukraina, sa Støre da.

– Dette er en stor investering i effektivt luftvern. Støtten vil gi Ukraina viktige virkemidler for å beskytte ukrainske liv og bidra til et sterkere forsvar, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap).

– Disse missilene har stor ødeleggende kraft, og kan ikke stanses av vanlig luftvern. Patriot har langtrekkende radar, missiler med svært høy hastighet og lang rekkevidde. Disse egenskapene i sum gjør at Patriot kan bekjempe ballistiske missiler, heter det i uttalelsen.

Tysklands forsvarsminister sier dette er et betydelig tiltak for den ukrainske forsvarsevnen.

– Med utgangspunkt i vårt utmerkede samarbeid med Norge er vi svært takknemlige for at vi samarbeider om dette støttetiltaket, og at vi dermed sammen vil styrke Ukrainas luftforsvarsevne betydelig, sier Boris Pistorius.

Det amerikanskproduserte Patriot-systemet har vært noe Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ved flere anledninger har etterlyst. Donald Trump har sagt at han er villig til å gi ukrainerne det, mot at Europa betaler.

I uttalelsen fra regjeringen beskrives Patriot som «et svært effektivt luftvernsystem som kan bekjempe flere trusler, spesielt taktiske ballistiske missiler».