Svensk pensjonsfond er investert i israelsk selskap som produserer hvitt fosfor
Et svensk pensjonsfond er investert i et israelsk selskap som produserer hvitt fosfor til krigføring, ifølge en gransking gjort av Sveriges Radio Ekot.
Økonomi og næringsliv: Granskingen viser at Sjunde AP-fonden (AP7) har investert i det israelske kjemiselskapet ICL Group. Selskapet har fått mye kritikk for å produsere hvitt fosfor, et stoff som forårsaker alvorlige brannskader ved bruk i krigføring.
AP7 er en av de allmenne pensjonsfondene i Sverige og forvalter premiepensjon. Nesten seks millioner svensker har premiepensjonen sin i AP7 uten å ha tatt et aktivt valg om det. AP7 har aksjer verdt rundt 100 millioner svenske kroner i ICL Group, ifølge Ekot.
Ifølge menneskerettighetsorganisasjonene Amnesty International og Human Rights Watch blir hvitt fosfor brukt av Israel i tett befolkede områder i Gaza og Libanon.
Bruken av hvitt fosfor som brannvåpen i nærheten av sivile er forbudt, men det er tillatt som røykskjerm eller for å belyse militære mål.
Mikael Lindh Hök i AP7 sier til Ekot at de skal se nærmere på selskapet til høsten.
Også det norske oljefondet har investert i ICL Group, meldte TV 2 tidligere i august. Oljefondet har kjøpt seg ytterligere opp det siste året og oppgir i sin siste oversikt fra 30. juni en eierandel på 1,65 prosent av aksjene, til en verdi av nærmere 1,5 milliarder norske kroner.
(©NTB)