LIVESENTER
Menu
Christen Sveaas bidrar med annonsekampanje for å oppmuntre velgere til å stemme borgerlig. Foto: Javad Parsa / NTB

Kistefos kaster seg inn i kampen for borgerlig valgseier

På tampen av valgkampen rykker investor Christen Sveaas inn med annonser i aviser og i sosiale medier for å overbevise folk om å stemme borgerlig.

Av NTB | 21.08.2025 21:54:39

Økonomi og næringsliv: – Noen vil si at det er uvanlig for et investeringsselskap å kjøre en politisk kampanje. Det kan tenkes, men vi liker å gå våre egne veier i Kistefos, sier eier og styreleder Christen Sveaas i en pressemelding.

Hvor mye annonsekampanjen koster, opplyses det ikke om.

Han er forberedt på at kampanjen vil vekke reaksjoner. Han ber om forståelse for at han er «næringslivsleder og kunst- og kultursponsor, ikke politiker». Derfor ønsker han ikke å delta i debatt eller la seg intervjue i forbindelse med kampanjen.

Investeringsselskapet fikk i første halvår i år et resultat på drøyt 1,7 milliarder kroner på konsernbasis, og egenkapitalen er på over 9 milliarder kroner, opplyser Sveaas i pressemeldingen.

Sveaas har tidligere i valgkampen gitt 2 millioner kroner til KrF gjennom selskapet AS Holding. I løpet av de siste to årene har han gitt 19 millioner kroner til Frp, Høyre, Venstre og KrF, inkludert et tidligere ukjent bidrag på 10 millioner kroner til Frp i 2024, ifølge DN.

Ved valget i 2021 støttet han både Høyre og Frp med bidrag i valgkampen.

(©NTB)

Flere nyheter: