Menu
Henriette Jæger vant 400-meteren i Sveits. Her under U23-EM tidligere i sommer. Foto: Paul S. Amundsen / NTB

Jæger tok knallsterk Diamond League-seier: – Setter verdenseliten på plass

Henriette Jæger løp fort og vant 400-meteren under Diamond League-stevnet i Lausanne.

Av NTB | 20.08.2025 20:15:16

Sport: Salwa Eid Naser var på forhånd den største favoritten, men hun kunne ikke true Jæger på oppløpet. Vinnertiden ble 50,09.

– Hun setter verdenseliten på plass bare uker før VM. Vi har en medaljekandidat i VM her, sa NRK-kommentator Jann Post.

Løpet ble unnagjort på en våt bane som følge av en del nedbør i Sveits. Jæger har aldri før vunnet et løp med Diamond League-status.

– Dette er så sterkt, sa Post.

Jæger ble nummer tre i Diamond League-konkurransen i Polen sist helg. Da kom hun i mål på 49,83.

Aremark-løper Jæger har 49,62 som personlig bestenotering. Det er også norsk rekord. Rekorden ble satt under Bislett Games i juni. Jæger ble der nummer to.

Jæger er for lengst kvalifisert på 400-meteren i VM i Tokyo. Hun sto over NM i Askøy fordi hun trengte tid på å hente seg inn igjen etter U23-EM i Bergen tidligere i juli. Der ble det gull på 400 meter og sølv på 200 meter.

(©NTB)