Menu
Halvparten av nordmenn mener det bevilges for lite penger til landbruket, ifølge en ny Sifo-undersøkelse. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Undersøkelse: Sju av ti er bekymret for framtidig matforsyning

En undersøkelse viser at den norske bonden har stor støtte i befolkningen, men at bare én av fem har tro på en lys fremtid for norske bønder og matproduksjon.

Av NTB | 12.08.2025 05:54:31

Politikk: I undersøkelsen fra forskningsinstituttet Sifo svarer 72 prosent at de er bekymret for Norges evne til å produsere nok mat i fremtiden, skriver Nationen.

Fire av ti mener Norge bør øke produksjonen av kjøtt, melk og meieriprodukter, mens sju av ti mener produksjonen av korn, frukt og grønt bør øke.

Undersøkelsen viser også at 50 prosent mener at det offentlige bruker for lite penger på mat og landbruk, og at 57 prosent mener den økonomiske støtten til bøndene bør økes betraktelig.

– Dette peker mot en bred oppslutning om å videreføre og styrke et nasjonalt forankret landbruk, der matproduksjon ses som en investering i samfunnssikkerhet, beredskap og lokal verdiskaping, sier Annechen Bahr Bugge fra Sifo ved Oslo Met.

(©NTB)

Flere nyheter: