Menu
Italias forsvarsminister Guido Crosetto sier Israel har mistet så vel all fornuft som sin medmenneskelighet. Foto: Aurelien Morissard / AP / NTB

Italias forsvarsminister sier Israel har mistet sin medmenneskelighet

Italias forsvarsminister sier Israel har mistet sin «fornuft og medmenneskelighet» gjennom sin framferd på Gaza. Han lufter også tanken om sanksjoner.

Av NTB | 11.08.2025 13:14:39

Politikk: – Det som skjer, er totalt uakseptabelt. Vi er ikke vitne til en militær operasjon med utilsiktede sivile ofre, men en blank avvisning av folkeretten og vår sivilisasjons grunnleggende verdier, sier forsvarsminister Guido Crosetto til dagsavisen La Stampa.

Han legger til at alle er forpliktet til å gi humanitær bistand.

– Nå må vi finne en måte å få Benjamin Netanyahu til å tenke klart på, ut over bare å fordømme, legger Crosetto til.

– Stilt overfor dette må vi fatte beslutninger som tvinger Netanyahu til å tenke. Men det vi eventuelt gjør, vil ikke bli rettet mot Israel, snarere bli en mulighet til å redde folk fra en regjering som har mistet fornuft og medmenneskelighet, sier forsvarsministeren.

Han legger til at det er viktig å skille regjeringer fra en stat og dets folk, så vel fra den religion de hevder å tilhøre. Dette gjelder Netanyahu, og det gjelder Putin, hvis handlinger begynner å bli svært like, sier Crosetto.

– Det å anerkjenne en stat som ikke finnes, risikerer å ikke bli til noen annet enn en politisk provokasjon, i en verden som dør av provokasjoner, sier Crosetto.

På spørsmål om dette kan føre til internasjonale sanksjoner, svarer forsvarsministeren at okkupasjonen av Gaza og visse svært alvorlige hendelser på Vestbredden utgjør et markant skifte.

Italia er ikke blant de landene som har varslet anerkjennelse av Palestina, en beslutning forsvarsministeren holder fast på.

(©NTB)

Flere nyheter: