Nødhjelp har ankommet Sweida for første gang
Den første nødhjelpskolonnen ankom søndag den sørlige syriske byen Sweida, en uke etter at dødelig vold brøt ut i det hovedsakelig drusiske området.
Politikk: Kolonnen på 32 kjøretøy fraktet mat, medisinske forsyninger, drivstoff og likposer, opplyser talsperson Omar al-Malki i syriske Røde Halvmåne. Innbyggerne i Sweida har i stor grad vært isolert uten strøm, vann og med lite mat.
– Det er den første kolonnen til å ankomme etter de nylige hendelsene, og den er nå inne i Sweida, sier al-Malki.
Druserne er en av Syrias minoriteter og mange av dem bor i Sweida-provinsen helt sør i Syria. De støttes av Israel, som også har mange drusiske innbyggere.
Hijri sier søndag i en uttalelse at han ønsker all nødhjelp fra internasjonale organisasjoner og organer velkommen.
Israelske myndigheter sier søndag at de har sendt medisiner og førstehjelpsutstyr til den drusiske minoriteten, ifølge kringkasteren Kan. Tiltaket er avklart med både syriske og amerikanske myndigheter, ifølge Kan.
Volden har krevd 1120 liv siden forrige søndag, ifølge overvåkingsgruppen Syrian Observatory for Human Rights (Sohr).
Blant de drepte er det 427 drusiske krigere og 298 sivile drusere, og 194 av dem ble «summarisk henrettet av personell fra forsvars- og innenriksdepartementet», ifølge Sohr.
Dødstallet inkluderer også 354 regjeringsstyrker og 21 beduiner, hvorav tre ble «summarisk henrettet av drusiske krigere», ifølge Sohr. I tillegg er 15 regjeringssoldater drept i israelske angrep.
Britiskbaserte SOHR baserer seg på et nettverk av kilder på bakken, og anses generelt som troverdig, selv om tallene deres ikke kan bekreftes uavhengig.
Den midlertidige regjeringen sier at deres egen kolonne med mer enn 40 kjøretøyer ble nektet adgang av «ulovlige væpnede militser lojale til Hikmat al-Hijri», en innflytelsesrik drusisk religiøs leder. Hijri har bedt om internasjonal beskyttelse for druserne og appellert til Israels statsminister om hjelp, noe som har ført til sterk kritikk fra myndighetene.
En skjør våpenhvile ser ut til å holde etter at drusiske krigere gjenvant kontrollen over Sweida og regjeringsstyrker ble utplassert i provinsen.
(©NTB)