Nytt k-pop-band skaper overskrifter – har to avhoppere om bord
Et nytt k-pop-band med en særegen besetning skaper overskrifter verden over da de fredag gjorde sin globale debut.
Politikk: To av medlemmene i 1VERSE, som uttales «universe», er nemlig avhoppere fra Nord-Korea.
Gruppen har også en uvanlig sammensetning for et sørkoreansk k-pop-band: Foruten de to avhopperne Hyuk og Seok, begge 25 år, har gruppen selskap av Aito (20) fra Japan og amerikanerne Kenny (22) og Nathan (24).
Før debuten måtte de gjennom over to år med hardtrening i både med dans og vokaltrening i Sør-Korea, i regi av musikkselskapet Singing Beetle.
Den andre avhopperen i bandet, Seok, flyktet sammen med faren og bestemoren da han var 20 år. Han forteller at han hørte 2012-hiten «Gangnam Style» da en kamerat spilte den for ham.
– Jeg kunne ikke høre så mye på k-pop siden det er ulovlig, sier han til AP.
BBC har tidligere meldt at Nord-Korea slår stadig hardere ned på unge som tyr til sørkoreansk kultur.
Også CNN vier boybandet stor oppmerksomhet og skriver at de spås å bli det neste store innen sjangeren – som i senere år er blitt en av verdens mest populære, og vokst raskt også på vestlige markeder.
Om ikke lenge vil 1VERSE gjøre sin første internasjonale showcasekonsert i USA, noe som ifølge bransjeeksperter er uvanlig.
Michelle Cho, som er produsent og sjef for Singing Beetle, sier til Reuters at hun «ønsket å skape en mer autentisk gruppe» – i en sjanger der utøverne ofte fremstår som prikkfrie.
– Hvem elsker vel ikke historien om noen med en enkel bakgrunn som følger drømmene sine, sier Cho.
Boybandet slapp fredag minialbumet «The 1st Verse», som inneholder også en låt kalt «Shattered» – om konsekvensene av å rømme fra en av verdens mest undertrykkende land. Den skrev gruppens rapper Hyuk, som unnslapp Nord-Korea som barn, da han hørte om farens bortgang i Nord-Korea.
Nyhetsbyråene AP og Reuters intervjuet de fem gryende k-popstjernene i forbindelse med en direktesendt showcasekonsert med debutlåtene.
(©NTB)