Menu
Her hjemme selger elbiler og Tesla så det suser, mens Tesla-salget har falt kraftig i Europa. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Sterk økning i nybilsalget i første halvår – 75.000 har kjøpt ny bil

Det var en betydelig økning i antall nye personbiler første halvår sammenlignet med samme periode i fjor. Ved utgangen av juni var det solgt 75.000 nye biler.

Av NTB | 01.07.2025 12:44:22

Økonomi og næringsliv: I juni ble det registrert totalt 18.373 nye personbiler, en økning på 4,9 sett opp mot i fjor. Hittil i år er det solgt 75.515 nye personbiler, opplyser Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV) i en pressemelding.

– En rekke kampanjer med tilbud om null prosent eller svært lav rente på nybilkjøp, har gitt god fart i salget. I tillegg kom Norges Banks første rentekutt, og samlet bidrar dette til at mange nå kjøper den nye bilen de har ønsket seg, sier direktør Øyvind Solberg Thorsen i OFV.

97 prosent av de nye personbilene som ble registrert i juni var elbiler, mens elbilandelen i første halvår totalt var på 93,7 prosent – opp fra 84,9 prosent i samme periode i 2024.

I Europa har Tesla-salget falt kraftig, men i Norge selger elbiler og Tesla så det suser. Selskapet har ved inngangen til juli en markedsandel på 17,3 prosent av nybilsalget i første halvår. Økningen for nye Teslaer i Norge er på 24,2 prosent. Også Volkswagen har hatt en markant økning både i antall og markedsandel i første halvår.

Første halvår viser også at kinesiske bilmerker har fått økt popularitet hos norske bilkjøpere.

(©NTB)

Flere nyheter: