Påtalemyndigheten ber om åtte uker varetektsfengsling for Jan Helge Andersen
Jan Helge Andersen ble mandag dømt til forvaring og pågrepet i Gulating lagmannsrett i Bergen. Påtalemyndigheten vil varetektsfengsle ham i åtte uker.
Kriminalitet og rettsvesen: – Påtalemyndigheten ber om fengsling i åtte uker. Begjæringen om fengsling er begrunnet i rettshåndhevelseshensyn, jf. straffeprosessloven § 172. Etter lagmannsrettens dom mener påtalemyndigheten det er egnet til å støte allmennhetens rettsfølelse dersom domfelte er på frifot, sier politiadvokat Oda Karterud i Oslo politidistrikt til Aftenposten.
Mandag formiddag ble Jan Helge Andersen dømt til to års forvaring for drapet på Lena Sløgedal Paulsen (10) i Baneheia i 2000. Andersen anket på stedet før han ble pågrepet av politiet.
Andersen framstilles for varetektsfengsling ved Oslo tingrett i dag klokken 14. Han har samtykket til at spørsmålet om fengsling blir avgjort ved kontorforretning uten at partene er til stede, opplyser Andersens forsvarer, Svein Holden, til NTB.
Det er ikke klart om Andersen samtykker til fengsling eller om han motsetter seg det.
(©NTB)