Menu
Nika Melia, en av lederne for opposisjonspartiet Akhali i retten i Tbilisi for noen uker siden. Foto: Irakli Gedenidze / Pool Photo via AP / NTB

To opposisjonspolitikere dømt til fengsel i Georgia

To politikere er dømt til flere måneders fengsel i Georgia. Det er enda et slag mot opposisjonen, som mener landet går i autoritær retning.

Av NTB | 27.06.2025 14:03:57

Kriminalitet og rettsvesen: Siden regjeringspartiet Georgisk drøm erklærte seier i valget i fjor høst, har Georgia vært preget av politisk uro. Den provestlige opposisjonen nektet å godta resultatet, og tusenvis av mennesker samlet seg i Tbilisi for å protestere.

Siden er en rekke opposisjonsledere og aktivister pågrepet og dømt til fengsel. Fredag hadde turen kommet til Nika Melia, en av lederne for det liberale og provestlige opposisjonspartiet Akhali. Han ble dømt til åtte måneders fengsel etter å ha sittet varetektsfengslet siden mai.

En annen opposisjonspolitiker, Givi Targamadze, ble dømt til sju måneders fengsel. Han er medlem av partiet til ekspresident Mikheil Saakasjvili, UNM.

En rekke av Georgias opposisjonsledere er i løpet av juni blitt dømt til fengsel.

De anklages for å ha nektet å samarbeide om en parlamentarisk granskning som skal avdekke overgrep som hevdes å ha blitt begått mens provestlige Saakasjvili var president. Han soner nå en dom på 12,5 års fengsel.

Saakasjvili er en omstridt person i Georgia. Også deler av opposisjonen og menneskerettsforkjempere har kritisert ham for maktmisbruk. Hans siste periode sluttet i 2012.

(©NTB)

Flere nyheter: