Netanyahu sier Iran må betale dyrt for sykehusangrep i Israel
Et sykehus i Sør-Israel har fått store skader i et iransk rakettangrep. Både i Israel og Iran er en rekke steder rammet i nye angrep, og minst seks mennesker i Israel skal være hardt såret.
Politikk: – Et direkte treff er rapportert ved Soroka-sykehuset i Beer Sheva sør i Israel, skrev det israelske utenriksdepartementet på meldingstjenesten X torsdag morgen.
Sykehuset opplyser at angrepet førte til omfattende skader.
– Vi vurderer for tiden skadene, også personskader. Vi ber publikum om ikke å komme til sykehuset på dette tidspunktet, sa en talsperson for sykehuset.
Senere opplyste sykehuset at flere personer ble behandlet for lettere skader, ifølge avisa Haaretz. Politiet opplyser at en person er savnet etter angrepet.
Han varsler at de iranske lederne vil betale en høy pris for dette.
Det iranske nyhetsbyrået Irna hevder at Iran prøvde å ramme et israelsk etterretningsanlegg i nærheten av Soroka-sykehuset. De skal også ha angrepet et av kommandosentrene til det israelske militæret (IDF).
Den israelske kringkasteren Kan siterer en lege ved sykehuset som sier bygget som nå er truffet, ble evakuert dagen før. Legen kaller dette et mirakel.
En israelsk militærtalsmann opplyser at Iran torsdag skjøt titalls raketter mot Israel. Flere av rakettene trengte gjennom det israelske luftvernet og traff befolkede områder.
I Ramat Gan, i nærheten av Tel Aviv, har flere bygninger fått store materielle skader. Ifølge avisa Haaretz er til sammen seks personer alvorlig såret i angrep sentralt i Israel. I tillegg har mange fått lettere skader.
Samtidig med angrepene på Israel fortsetter Israel sine angrep på Iran. Blant annet er en atomreaktor i byen Arak rammet. Det skal ikke være radioaktive utslipp fra reaktoren, som ennå ikke er satt i drift.
Israels statsminister Benjamin Netanyahu sier «terrorist-tyrannene» i Iran har angrepet sykehuset og også andre sivile mål med raketter.
Soroka-sykehuset har over tusen sengeplasser og tilbyr helsetjenester til rundt 1 million mennesker i Sør-Israel. Sykehuset er også kjent for å behandle soldater som har kjempet på Gazastripen, ifølge nyhetsbyrået AFP.
(©NTB)