Høyre slutter seg til regjeringens klimamål
Høyre støtter regjeringens forslag om å kutte klimagassutslipp med 70–75 prosent innen 2035, på linje med EU.
Vær: – Dette er et mål Høyre nå slutter seg til, slår partiets energipolitiske talsperson Bård Ludvig Thorheim fast i et intervju med Morgenbladet.
Thorheim understreker at Høyre ønsker mer fornybarsatsing og kostnadseffektive klimatiltak.
– Det finnes ingen klimatiltak som konkurrerer mot elektrifisering. I dag står det nesten 300 bedrifter i kø for nettkapasitet. Vi ønsker blant annet en reform av konsesjonssystemet for kraft og nett, med mål om å halvere saksbehandlingstiden, sier Thorheim.
Et forlik som inkluderer både Ap og Høyre vil legge føringer for klimapolitikken fremover i tid, uavhengig av hvem som sitter med regjeringsmakten.
Regjeringens klimamål har fått skarp kritikk fra Frp, som mener målet er «totalt frakoblet fra virkeligheten», mens Sp omtaler målet som «ambisiøst».
– Frp synes det er dypt urovekkende å se at Høyre støtter oppunder regjeringens høye klimamål på 70–75 prosent for 2035. Norge har i dag kuttet 9 prosent og er milevis unna målet for 2030, sier stortingsrepresentant Marius Arion Nilsen, som er fraksjonsleder energi- og miljøkomiteen.
– Norge har allerede tilnærmet 100 prosent ren fornybar kraftproduksjon, og det å sette verdens nest høyeste klimamål er uklokt, og vil koste ekstremt mye, skriver Nilsen i en epost til NTB.
(©NTB)