Trump varsler 100 prosent toll på utenlandske filmer
USAs filmindustri er døende, noe som er en nasjonal sikkerhetstrussel, sier president Donald Trump. Han varsler 100 prosent toll på utenlandske filmer.
Kultur og underholdning: – Jeg beordrer handelsdepartementet og USAs handelsrepresentant om umiddelbart å iverksette prosessen med å innføre en toll på 100 prosent på alle filmer som kommer til USA og som er produsert i andre land. Vi skal gjøre filmer produsert i USA storslåtte igjen, skriver Trump i et innlegg på Truth Social.
Han oppgir ingen opplysninger om når tollen skal tre i kraft.
– Andre land tilbyr alle slags former for insentiver for å lokke filmskapere og filmstudioer bort fra USA. Hollywood, og mange andre steder i USA, legges øde. Dette er et samordnet fremstøt fra andre land, og derfor en nasjonal sikkerhetstrussel, skriver Trump.
– I tillegg til alt annet, er det også budskapsformidling og propaganda, argumenterer presidenten.
(©NTB)