16-åring pågrepet for trippeldrapet i Uppsala
En 16 år gammel gutt er pågrepet og siktet for å ha skutt og drept tre personer på en frisørsalong i Uppsala tirsdag.
Kriminalitet og rettsvesen: – En person er nå pågrepet, sa Erik Åkerlund i Uppsala-politiet på en pressekonferanse onsdag formiddag.
Han bekreftet at personen er siktet for drap og ble pågrepet noen timer etter drapet.
Det dreier seg om en16 år gammel gutt som ble pågrepet hjemme, opplyser statsadvokat Andreas Nyberg. Gutten erkjenner ikke straffskyld etter siktelsen, sier Nyberg.
Han legger til at gutten foreløpig ikke har vært i kontakt med sin forsvarer.
Politiet utelukker ikke flere pågripelser. Det pågår en politiinnsats med høyt tempo og intensitet, ifølge Åkerlund.
– Vi har flere personer som er interessante i etterforskningen som vi arbeider aktivt med nå, sier Åkerlund. Han vil ikke si noe om hvem disse personene er, eller nøyaktig hva de mistenkes for.
Motivet for drapene er foreløpig ukjent, og det er ikke kjent om politiet har beslaglagt et drapsvåpen.
Tre personer ble senere bekreftet drept, og en storstilt politijakt ble igangsatt.
Foreløpig er ikke alle de drepte identifisert med 100 prosent sikkerhet, så politiet har ikke fått varslet alle de pårørende.
De tre unge ofrene var mellom 15 og 20 år og ble funnet drept inne på en frisørsalong ved Vaksala Torg i Uppsala sentrum.
Det var like etter klokken 17 tirsdag at politiet i Uppsala mottok meldinger om høye smell som hørtes ut som skudd. Flere personer ble funnet med skuddskader.