Viggo Kristiansen vitner i Baneheia-saken: Det er veldig tungt å gjenoppleve
Det er tungt å måtte vitne i retten og sånn nok en gang gjenoppleve det som skjedde i 2001, sa Viggo Kristiansen da han forklarte seg i Baneheia-saken tirsdag.
Kriminalitet og rettsvesen: – Det er tøft følelsesmessig. Rett og slett veldig tungt. Du gjenopplever det som skjedde i både 2001 og i 2022, sa Viggo Kristiansen da skulle avgi sitt vitneprov i ankebehandlingen av Baneheia-saken tirsdag.
Han sikter til den første straffesaken i 2001, der han ble dømt som hovedmann bak voldtektene og drapene i Baneheia, og rettssaken over tjue år senere, da han ble endelig frifunnet for de samme forholdene.
– Jeg skjønner at retten trenger å bli opplyst best mulig, men det er også en ekstra belastning å ha mediene til stede. Jeg har jo ikke litt behandlet så veldig godt av mediene de 25 årene vi har holdt på med denne saken, sa Kristiansen på spørsmål fra statsadvokat Alvar Randa.
(©NTB)