Unicef: Flere millioner barn påvirkes allerede av USAs bistandsfrys
FNs barnefond Unicef sier at flere millioner barn allerede har fått kjenne forrige måneds bistandsfrys til USA på kroppen.
Av NTB | 28.02.2025 14:21:29
Politikk: – Vi vet allerede at frysen har påvirket programmene for millioner av barn i omtrent halvparten av landene vi jobber i, sier talsperson i Unicef, James Elder, fredag.
Etter at USAs president Donald Trump i januar kunngjorde en 90 dagers frys i all bistand til utlandet, har de denne uken kunngjort at flerårige bistandsavtaler skal kuttes med 92 prosent for å spare penger.
Det påvirker Unicef, sier Elder.
– Vi har mottatt oppsigelsesvarsler for Unicef-midler, og de går utover humanitært arbeid så vel som utviklingsprogrammer. Vi jobber med å vurdere virkningen de vil ha for arbeidet vårt med barn, sier han.
(©NTB)