reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Justisdepartementet beordrer påtalemyndigheten til å henlegge korrupsjonssaken mot New York-ordfører Eric Adams. Foto: Yuki Iwamura / AP / NTB

Korrupsjonssak mot New Yorks ordfører henlagt

Trump-administrasjonen beordrer korrupsjonssaken mot New York-ordfører Eric Adams henlagt.

Av NTB | 11.02.2025 05:32:11

Politikk: Visejustisminister Emil Bove har i et brev som nyhetsbyrået AP har fått tilgang til, instruert påtalemyndigheten i New York til å umiddelbart henlegge saken mot Adams.

Bove begrunner ikke ordren med bevisene i saken, men han skriver at den ble innledet for tett på Adams’ forsøk på å bli gjenvalgt og at den er en distraksjon fra ordførerens arbeid med å hjelpe Trump-administrasjonen med å håndtere ulovlig innvandring og kriminalitet.

Ordføreren anklages for å ha utnyttet et mangeårig forhold til personer med bånd til Tyrkia, som finansierte hans reiser og hans valgkamp. I USA er det forbudt for utlendinger å donere penger til amerikanske politikere som stiller til valg.

Etterforskningen av Adams ble innledet i fjor, og påtalemyndigheten anklager ordføreren for blant annet å ha mottatt ulovlige valgkampbidrag og bestikkelser, gjennom en ti år lang periode fra 2014. Han kan måtte sone flere tiår i fengsel om han blir dømt. Han har avvist alle anklager.

Adams er også tiltalt for å ha takket ja til blant annet luksusreiser betalt av utenlandske forretningsfolk.

Ordren renvasker ordføreren, sier hans advokat Alex Spiro.

– Som jeg har sagt fra starten: Ordføreren er uskyldig, og han ville vinne fram. I dag har han gjort det, skriver Spiro på epost til AFP.

– Til tross for mye spetakkel og sensasjonelle påstander, har det aldri blitt lagt fram noen beviser på at han noen gang har brutt noen lover, skriver han videre.

(©NTB)

Flere nyheter: