Orban vil forby organisasjoner som får penger fra utlandet
Ungarns statsminister Viktor Orban gleder seg over «Trump-tornadoen» og varsler forbud mot organisasjoner og medier som mottar penger fra USA og andre internasjonale givere.
Kultur og underholdning: Bakgrunnen for utspillet er de store kuttene i det amerikanske bistandsdirektoratet USAID, som president Donald Trump og milliardær Elon Musk står bak.
Motivasjonen ser delvis ut til å være et ønske om stanse penger som går til formål de anser som venstreorienterte eller «woke».
Orban, en av Trumps nærmeste allierte i Europa, gleder seg over utviklingen i USA. Han beskriver den nye presidenten som en «Trump-tornado» og en «rensende vind».
– Det må innføres sanksjoner mot dem som mottar dette, sa statsministeren.
– Du kan ikke ta imot penger fra utlandet for å påvirke ungarsk politikk, og dette vil bli håndhevet juridisk.
– Nå er øyeblikket kommet for å eliminere disse internasjonale nettverkene, å feie dem bort, mener Orban.
I EU blir Orban ofte anklaget for å undergrave demokratiet i Ungarn. For noen år tilbake var det stor uenighet mellom Ungarn og Norge om EØS-midler, og konflikten dreide seg blant annet om penger til det ungarske sivilsamfunnet.
I et radiointervju fredag varslet han et forbud mot organisasjoner og medier som får penger fra USA eller andre internasjonale givere.
Orban har lenge anklaget politiske motstandere, organisasjoner og medier for å tjene utenlandske interesser. Han hevder USAID har gitt penger til venstreorienterte saker med et mål om å felle hans regjering.
(©NTB)