Menu
Statsforvalteren har satt tilskudd til nok et trossamfunn på vent etter å ha fått bekymringsmeldinger. Illustrasjonsfoto: Erik Flaaris Johansen / NTB

Statsforvalteren setter tilskudd til pinsemenighet på vent

Statsforvalteren setter statstilskuddet til en norsk pinsemenighet på vent, i påvente av behandling av en bekymringsmelding mot menigheten.

Av NTB | 17.12.2024 01:11:52

Religion og livssyn: Bekymringsmeldingen er sendt fra en privatperson, og omhandler råd gitt av ledere i samtaler. Vedkommende etterlyser også bedre varslingsrutiner, skriver Vårt Land.

Statsforvalteren opplyser til Vårt Land at undersøkelsene er på et tidlig stadium, og at de derfor ikke kan kommentere selve saken. De vil fortsette behandlingen av saken over nyttår.

Menigheten beklager overfor avisen situasjonen som har oppstått, men sier de ikke kjenner seg igjen i fremstillingen og avviser brudd på trossamfunnsloven.

Fra før av har Statsforvalteren satt tilskuddene til Det Almindelige Samfund og Brunstad Christian Church på vent mens bekymringsmeldinger behandles.

Tilskuddene til Jehovas vitner og Menigheten Samfundet er stoppet, mens også Misjonssambandets trossamfunn har fått sitt tilskudd satt på vent mens Statsforvalteren undersøker om en praksis om overføring av tilskudd er i tråd med regelverket.

(©NTB)

Flere nyheter: