Menu
Tesla Norge er blant selskapene som ikke har innfridd kravet om 40 prosent av hvert kjønn i styret. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

710 av landets største selskaper har ingen kvinner i styret

Ved nyttår ble det innført krav om at større selskaper skal ha minst 40 prosent av hvert kjønn i styret. 710 av selskapene har ingen kvinner i styret.

Av NTB | 01.05.2025 11:11:43

Økonomi og næringsliv: Kravet er at selskaper som har over 100 millioner kroner i inntekter, skal ha minst 40 prosent av hvert kjønn i styret.

Ifølge E24 er det fremdeles 1187 selskaper som per april ikke har nådd målet.

Av disse har 710 selskaper ikke én eneste kvinne i styret.

Tesla Norge er selskapet med størst omsetning som ikke har nådd målet. De har ikke besvart E24 sin henvendelse.

Jostein Lindbo, som er styreleder for det nest største selskapet, Fortum Strøm, skriver i en SMS at «vi har jobbet med dette en stund nå og er klar til å gjennomføre endringene som trengs i styresammensetningen».

Næringsminister Cecilie Myrseth (Ap) sier at hun er glad for å se at reglene virker, ettersom 1800 selskaper har tatt de nødvendige grepene de siste månedene.

– Og så forventer jeg at alle selskapene som er omfattet av det første trinnet, både følger opp og innretter seg, sier hun.

(©NTB)

Flere nyheter: