25. juni-ofre inntar vitneboksen i Bhatti-saken: – Blir tøft å stå ansikt til ansikt
Tre år etter masseskytingen i Oslo vitner Espen Evjenth på nytt – nå mot Arfan Bhatti, som påtalemyndigheten mener var arkitekten bak angrepet.
Kriminalitet og rettsvesen: – Det blir tøft å stå ansikt til ansikt med den tiltalte. Det er tross alt en person som er tiltalt for medvirkning til angrepet hvor jeg holdt på å bli drept, sier Espen Evjenth, leder for Støttegruppa 25. juni, til NTB.
44-åringen var svært nær ved å miste livet natt til 25. juni 2022. Ett av Zaniar Matapours skudd traff ham i hodet. I fjor vitnet Evjenth i terrorrettssaken mot Matapour. Onsdag inntar han igjen vitneboksen, denne gangen med Bhatti på tiltalebenken.
– Han beskrives som hovedmannen bak terrorangrepet, og at Bhatti nå skal svare for rollen han har hatt, det er bra, sier Evjenth.
Også tre andre ofre for skytingen skal vitne onsdag. Evjenth er glad for at Norge er en rettsstat med grundige prosesser, men legger ikke skjul på at de siste tre årene har vært svært krevende. Han gleder seg til rettssaken er over.
– Da kan vi forhåpentligvis lukke mange spørsmål, og med det være et skritt nærmere å legge saken bak oss og gå videre i livet. Det er det jeg håper å oppnå – både for egen del og alle de andre som var til stede. Jeg tror det er flere enn meg som gleder seg til at dette rettsoppgjøret er ferdig.
Bhatti nekter for alle anklager og erkjente ikke straffskyld da rettssaken startet i Oslo tingrett tirsdag.
– Det er en ting jeg ikke gleder meg til og som er ubehagelig. Men her er det bare å tøffe seg opp og vise at jeg fortsatt står på føttene, sier Evjenth.
– Angrepet har hatt store konsekvenser for meg og andre som var der. Det å få gitt retten den konteksten er kjempeviktig, slik at den forstår menneskene som var til stede under terroren.
– Da ble Tamima drept av en ekstremist. Jeg synes det med ekstremisme og radikalisering er en problemstilling som samfunnet har et stort ansvar for å diskutere og jobbe mot. Det handler også denne rettssaken om.
Tamima Nibras Juhar (34) var alene på jobb da hun natt til søndag 24. august ble drept av en 18 år gammel mann som var beboer på et botreningshjem på Kampen i Oslo.
18-åringen er siktet for drap og terror og har sagt at drapet var politisk motivert. Han har også uttrykt at han hadde til hensikt å angripe en moské på Hønefoss.
– Det er krevende. Dette skapte jo frykt. Det er en vanskelig sak for oss, sier han til NTB.
– Nå skal vi inn der og møte han som med glede, lyst og iver – etter tiltalen – planla angrepet, forteller han videre.
Han mener det er viktig å fortelle hvor mye frykt hendelsen skapte.
– Vi må fortelle hva det gjorde med hele det skeive miljøet. Vi må fortelle om hvordan det var for kanskje spesielt unge, skeive som lurte på om de kunne være seg selv i samfunnet her, eller om de måtte leve både i skam og i skjul, sier Bjørke.
Han ser også på forklaringen i retten som slutten på et kapittel.
– Det er iallfall starten på å lukke dette kapittelet. Og det skal også bli veldig godt å få komme i gang med, sier Pride-lederen før vitnemålet.
To personer ble drept og ti alvorlig skadet i skytingen mot folk som var på Per på Hjørnet og London Pub for å feire pride for tre år siden. De to utestedene i Oslo sentrum ligger få meter fra tinghuset i Oslo og rettssal 250, der saken mot Bhatti skal pågå de neste ukene.
Hele 312 personer hadde status som fornærmet da Matapour sto for retten i fjor. Han er dømt til 30 års forvaring. Det samme risikerer Bhatti.
Evjenth håper også rettssaken skal skape gode samtaler om hvordan samfunnet kan motvirke radikalisering. Nye angrep skjer stadig vekk, sier han, og viser til Kampen-drapet.
Dan Bjørke skal også vitne onsdag. Han tiltrådte som leder for Oslo Pride bare måneder etter angrepet for tre år siden.
(©NTB)