Connect with us

NTB

Wang: Kina og Russland jobber sammen for en mer rettferdig verden

Published

on

Russisk UD har sendt ut bilder fra møtet mandag mellom Kinas utenriksminister Yi Wang (i midten til høyre) og Russlands Sergej Lavrov. Foto: Russisk UD via AP / NTB

Kinas utenriksminister Wang Yi ankom mandag Moskva der han sa de to landene deler et spesielt ansvar for å sikre global stabilitet.

Politikk: Under et møte med sin russiske kollega Sergej Lavrov hyllet han deres delte forpliktelser til å jobbe for en «multipolar verden» og en «mer rettferdig verdensorden».Dette er uttrykk Moskva og Beijing bruker for å beskrive seg selv som en motvekt til oppfatningen om USA som dominerende verdensmakt.
– Som ledende verdensmakter og medlemmer av FNs sikkerhetsråd har vi et spesielt ansvar for å opprettholde verdens stabilitet og utvikling, sa Wang.
– Jo mer voldelige den ensidige utviklingen med hegemoni og blokkonfrontasjon blir, desto viktigere er det for oss å følge med i tiden, vise pliktfølelse og oppfylle våre internasjonale forpliktelser, sa han videre.
Han understreket at Kina-Russland-samarbeidet ikke søker konflikt med noen og heller ikke er påvirket av noen andre land.
Lavrov ga likelydende uttalelser på den første dagen av Wangs firedagersvisitt til Russland.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige