Connect with us

Lokalt

Vestland vil sikre ferjetilbudet i Sunnhordland

Publisert

den

Utbjoa. FOTO: Google

Ferjesambandet Sydnes–Fjelberg–Borgundøy–Utbjoa skal videreføres med dagens rutetilbud. Samtidig vil Vestland fylkeskommune sikre reserveferje for flere viktige samband i Sunnhordland.

Ferjer: Vestland fylkesutvalg har behandlet en oppfølgingssak knyttet til framtidens ferjedrift i Hordaland før nye kontrakter skal lyses ut fra 2030.

Et av vedtakene er at sambandet Sydnes–Fjelberg–Borgundøy–Utbjoa skal videreføres med samme rutetilbud som i dag.

Viktig for øysamfunnene

Fylkeskommunen beskriver sambandet som avgjørende for fastlandstilknytningen til Fjelbergøy og Borgundøy.

Ferjen dekker blant annet viktige behov for skole- og arbeidsreiser for innbyggerne i området.

Annonse

– Ferjetilbudet er grunnleggende for at folk og næringsliv i Vestland skal kunne komme seg fram. Det er viktig at vi sikrer et robust og forutsigbart tilbud også i årene som kommer, sier fylkesordfører Jon Askeland ifølge Grannar.

Vil ha reserveferje i Sunnhordland

Fylkesutvalget har også vedtatt at det skal vurderes en egen reserveferje for sambandene Skjersholmane–Ranavik, Jektavik–Hodnanes–Nordhuglo og Utåker–Matre–Skånevik.

Målet er å sikre et mer stabilt tilbud dersom det oppstår tekniske problemer eller andre driftsavbrudd.

Ser på framtiden for Utne–Kinsarvik

Administrasjonen skal samtidig arbeide videre med vurderinger av framtiden for sambandet Utne–Kinsarvik, skriver avisa.

Her skal det blant annet vurderes om andre fartøytyper og tilpassede åpningstider kan gi en rimeligere løsning.

Annonse

Kostnadene øker kraftig

Vestland fylkeskommune anslår at de samlede årlige kontraktskostnadene for ferjedriften fra 2030 vil ligge mellom 1,6 og 2 milliarder kroner.

Til sammenligning er dagens kostnader rundt 1,265 milliarder kroner i året.

En samlet sak om framtidens ferjetilbud i Hordaland skal etter planen behandles politisk til høsten, heter det i meldingen.

Live
Neste
Spilles
Forrige