Connect with us

NTB

Tingretten vil løslate 33-åringen som er siktet for å ha drept svigermoren i Alver

Hordaland tingrett besluttet onsdag å løslate den 33 år gamle mannen som er siktet for å ha drept svigermoren sin i Alver i oktober i fjor. Hordaland tingrett besluttet onsdag å løslate den 33 år gamle mannen som er siktet for å ha drept svigermoren sin i Alver i oktober i fjor.

Publisert

den

En mann i 30-årene er siktet for drapet på sin svigermor i Alver. Nå kan slippe fri fra varetekt. Foto: Richard Halland / NTB

Hordaland tingrett besluttet onsdag å løslate den 33 år gamle mannen som er siktet for å ha drept svigermoren sin i Alver i oktober i fjor.

Innenriks: Tingretten har konkludert med at politiets beviser ikke lenger er sterke nok til å holde ham i varetekt, skriver Bergensavisen (BA).

Mannen ble fengslet i fire nye uker for tre uker siden, men den nye vurderingen av fengslingen ble fremskyndet til denne uken.

Siktedes nye forsvarer, advokat John Christian Elden, sier det er en modig og klok avgjørelse.

– Når retten skriver rett ut at det er høyst tvilsomt om siktede kan bli dømt på dette bevisbildet, er det naturlig nok også uforholdsmessig å holde han i varetekt, sier han til BA.

Annonse

Retten understreker i kjennelsen at det formelt sett fortsatt er skjellig grunn til mistanke, men bemerker at mistankegrunnlaget «ikke er særskilt sterkt».

Han vil derfor bli løslatt mot meldeplikt og passbeslag dersom kjennelsen blir stående.

Politiadvokat Eli Valheim sier at påtalemyndigheten vurderer om de vil anke kjennelsen til lagmannsretten.

16. oktober i fjor ble en kvinne i 50-årene funnet livløs i Alver i Vestland. Hun døde på sykehuset to dager senere av skadene.

Mannen i 30-årene ble pågrepet kort tid senere og først siktet for drapsforsøk. Da kvinnen døde, ble siktelsen endret til drap. Mannen har sittet varetektsfengslet siden oktober.

Annonse

Mannen erkjenner ikke straffskyld og har i avhør gitt uttrykk for sjokk og vantro over drapsanklagene.

Live
Neste
Spilles
Forrige