NTB
Studie: KI-brukere gjorde det dårligere på eksamen
Elever som brukte kunstig intelligens, fikk bedre resultater på hjemmeoppgaver og brukte mindre tid på dem. På eksamen gjorde de det betydelig dårligere, ifølge en ny studie omtalt av The Economist. Elever som brukte kunstig intelligens, fikk bedre resultater på hjemmeoppgaver og brukte mindre tid på dem. På eksamen gjorde de det betydelig dårligere, ifølge en ny studie omtalt av The Economist.
Elever som brukte kunstig intelligens, fikk bedre resultater på hjemmeoppgaver og brukte mindre tid på dem. På eksamen gjorde de det betydelig dårligere, ifølge en ny studie omtalt av The Economist.
Utenriks: Forskerne David Strömberg ved Stockholms universitet og Victor Lei og Wu Yanhui ved Universitetet i Hongkong fulgte 26.811 kinesiske elever mellom 12 og 18 år. Rundt 80 prosent oppga at de brukte KI-modeller som Doubao og DeepSeek.
Etter seks måneder hadde KI-brukerne i gjennomsnitt 18 prosent høyere poengsum på hjemmeoppgavene. Samtidig falt tiden de brukte på hver oppgave fra 64 til 45 minutter.
På eksamen var bildet motsatt. Elevene som brukte KI, fikk i gjennomsnitt 20 prosent dårligere resultater enn elever som ikke brukte teknologien, skriver The Economist.
Elever som brukte KI til lekser og hjemmearbeid, men fortsatt brukte omtrent like lang tid på oppgavene som andre elever, gjorde det derimot nesten like godt på eksamen som elever som ikke brukte KI.
En annen fersk studie fra Middlebury College fant at studenter som brukte en chatbot til å lære et ukjent tema, gjorde det bedre på tester. Fordelen var fortsatt til stede da de ble testet igjen en uke senere.
(©NTB)
