Connect with us

NTB

Trump vil ha flere romoppskytinger

USAs president Donald Trump har signert et notat for å få i stand stor økning i antall oppskytinger til verdensrommet. USAs president Donald Trump har signert et notat for å få i stand stor økning i antall oppskytinger til verdensrommet.

Publisert

den

USA vil ha fortgang i romfartsutviklingen. Bildet viser en SpaceX-oppskyting med megaraketten Starship under en oppskyting fra Starbase i Texas 24. juli. Foto: Eric Gay / AP / NTB

USAs president Donald Trump har signert et notat for å få i stand stor økning i antall oppskytinger til verdensrommet.

USAs: Det hvite hus ønsker minst 1000 oppskytinger og returer i året fra 2030. Det dreier seg dermed om en enorm økning fra dagens nivå. I fjor hadde USA 178 romoppskytinger, som igjen var ti ganger flere enn i 2013.

I notatet ber Trump ulike statlige byråer om å iverksette tiltak for å utvikle infrastruktur for romfart i samarbeid med private aktører, få fortgang i tillatelser og gjennomgang av miljømessige aspekter, og sikre at det finnes tilstrekkelige trådløse frekvenser for romoppskytinger.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige