Connect with us

NTB

Nytt rentehopp i eurosonen

Den europeiske sentralbanken (ESB) har hevet styringsrenta til 2,5 prosent. Det er det andre rentehoppet så langt i år. Den europeiske sentralbanken (ESB) har hevet styringsrenta til 2,5 prosent. Det er det andre rentehoppet så langt i år.

Publisert

den

Den europeiske sentralbanksjefen Christine Lagarde fotografert i Frankfurt i sommer. Foto: Michael Probst / AP / NTB

Den europeiske sentralbanken (ESB) har hevet styringsrenta til 2,5 prosent. Det er det andre rentehoppet så langt i år.

Iran: Renteøkningen er ment å dempe inflasjonen som blir drevet fram av dyrere drivstoff i kjølvannet av Iran-krigen.

Økonomer hadde på forhånd ventet en oppjustering fra 2,25 prosent til 2,5 prosent, og de fikk rett. De regnet også med at ESB kom til å signalisere at de kan heve renta enda mer hvis ikke den høye inflasjonen dempes.

Prisstigningen i eurosonen er ventet å bli på 3 prosent i år, mens målet er å få den ned på 2 prosent. Men en opptrapping i Iran-krigen har denne uken igjen fått oljeprisen til å passere 100 dollar fatet, noe som kan gjøre det vanskelig å holde inflasjonen nede.

– Krigen i Midtøsten fortsetter å generere inflasjonspress, og inflasjonen ser ut til å bli værende godt over målet i en lengre periode, skriver ESB i en pressemelding i forbindelse med torsdagens rentebeslutning.

Annonse

Samtidig viser tall at veksten i de 21 eurolandene holder seg bedre enn forventet til tross for høyere drivstoffpriser, konkurranse fra Kina og konsekvensene av tørkeperioder.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige