Connect with us

NTB

Klart for Gullballen-drama – er ventetiden over for Kane?

Harry Kane kan bli den første engelske vinneren av det gjeve Ballon d'Or-trofeet på 25 år. Kveldens seremoni finner sted på hjemmebane i London. Harry Kane kan bli den første engelske vinneren av det gjeve Ballon d’Or-trofeet på 25 år. Kveldens seremoni finner sted på hjemmebane i London.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Harry Kane har score mål på bestilling. Foto: Sven Hoppe/dpa via AP / NTB

Harry Kane kan bli den første engelske vinneren av det gjeve Ballon d’Or-trofeet på 25 år. Kveldens seremoni finner sted på hjemmebane i London.

Sport: Ballon d’Or-prisen, som ble etablert av det franske magasinet France Football allerede i 1956, har tradisjonelt blitt delt ut i Paris. Denne gangen er det gjort et unntak.

Mandag samles kjendiser og fotballstjerner i Palladium Theatre. Anledningen er markeringen av at engelskmannen Stanley Matthews fikk tidenes første Ballon d’Or-pris i 1956.

Bare fire spillere fra England har tidligere mottatt Ballon d’Or. Foran mandagens galla peker bookmakerne på Bayern München-stjernen Kane. I bakgrunnen lurer Barcelona-juvelen Lamine Yamal.

39 år gamle Lionel Messi – som tidligere har vunnet åtte Ballon d’Or-kåringer – er også med i miksen.

Annonse

Det samme er Real Madrids og Frankrikes Kylian Mbappé.

Argumenterte for seg selv

Sjelden har potensielle Gullballen-vinnere forsøkt å snakke seg opp mer enn foran årets utdeling. Mbappé og Yamal har begge åpent fremmet sitt kandidatur den siste drøye måneden.

– For meg er det sånn at Mbappé og jeg er verdens to beste spillere, sa Yamal til Movistar i september.

– Jeg mener oppriktig at det kanskje er oss to som er best i verden, og i år fortjener jeg Gullballen på grunn av det jeg har vunnet, la han til.

Mbappé har i mange år vært en av verdens fremste angripere, men han har aldri nådd helt opp i kåringen. Han ble i sommer tidenes toppscorer i VM med 22 mål i de tre sluttspillene han har deltatt i.

Annonse

Det ble ingen titler på Real Madrid sist sesong, men Mbappé føler han fortjener prisen.

– Å være tidenes toppscorer i VM, og å ha gått forbi alle legendene i sportens historie og i den største turneringen, er noe som skiller seg ut. Jeg stemmer på meg selv, har han sagt.

Kona spent

Med 73 mål for klubb og landslag i løpet av 2025/26-sesongen kunne Harry Kane knapt ha lagt inn en bedre søknad om å få prisen.

Etter at engelskmannen scoret i Bayern Münchens 2-2-kamp mot Arsenal i Champions League sist onsdag, uttalte den London-fødte England-kapteinen om Ballon d’Or-spenningen:

– Jeg prøver å la være å tenke på det. Det er selvsagt vanskelig å unngå. Det går alltid rykter og slikt, så man prøver å holde seg unna det.

Annonse

– Jeg tror nok kona mi – og familien min – gjerne skulle visst det, la han til.

Selv om Kane konsekvent har vært tilbakeholden med å snakke om muligheten for å følge i fotsporene til Stanley Matthews, Bobby Charlton, Kevin Keegan og Michael Owen, har flere sentrale skikkelser i fotballverdenen stor tro på at han vinner.

Bred støtte

Englands landslagssjef Thomas Tuchel er blant dem. Den tidligere engelske superspissen Gary Lineker ga også sin støtte til Kane nylig.

– Det Harry Kane har prestert, er helt utrolig. Jeg skulle gjerne sett ham vinne. Det ville vært svært velfortjent, og det kommer til å stå mellom ham og Lamine Yamal, sa Lineker.

Yamal bidro til Spanias VM-suksess i sommer og var en nøkkelspiller da Barcelona vant La Liga forrige sesong.

Annonse

Kane var på sin side sentral da Bayern vant både Bundesliga og den tyske cupen, i tillegg til å nå semifinalen i Champions League. Spisskjempen scoret også seks mål og hjalp England til en tredjeplass i sommerens VM-sluttspill.

Hans tidligere sjef i Tottenham, Mauricio Pochettino, mener at den tidligere spissen hans bør få utmerkelsen.

– Jeg håper virkelig det. Jeg mener han fortjener det som en anerkjennelse for karrieren og alt han har bidratt med i fotballen. For min del er det Harry Kanes tur nå, sier han.

Graham Hansen og Glimt i miksen

Aitana Bonmati har vunnet kvinneprisen tre ganger på rad, men slik blir det ikke i år. Bonmati er ikke nominert etter å ha vært ute av spill med et beinbrudd hun pådro seg i desember.

I stedet er Alexia Putellas, som tidligere har vunnet to ganger, en av favorittene. Caroline Graham Hansen er nok en gang blant de 30 nominerte.

Annonse

I kveld er også Bodø/Glimt med i kåringen i London. Glimt kan bli kåret til årets klubb etter den sensasjonelle reisen i mesterligaen sist sesong.

Mesterligavinner Paris Saint-Germain, Arsenal, Bayern München og Flamengo er de fire andre kandidatene.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige