NTB
Norge gir 1,7 milliarder til Verdens matvareprogram
Norge har signert en fireårig avtale om støtte på 1,72 milliarder kroner til Verdens matvareprogram (WFP), som skal bidra til kampen om sult og nød. Norge har signert en fireårig avtale om støtte på 1,72 milliarder kroner til Verdens matvareprogram (WFP), som skal bidra til kampen om sult og nød.

Norge har signert en fireårig avtale om støtte på 1,72 milliarder kroner til Verdens matvareprogram (WFP), som skal bidra til kampen om sult og nød.
Innenriks: – Verden står midt i en sultkrise drevet av krig, konflikt og klimaendringer. Når behovene øker, er det avgjørende at det internasjonale samfunnet stiller opp. WFP er ryggraden i verdens humanitære matsystem. Med denne støtten bidrar Norge til å redde liv i noen av verdens mest utsatte områder, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust i en pressemelding.
Støtten fra Norge gis som kjernestøtte, altså uten føringer, noe som gir WFP fleksibilitet til å bruke pengene der behovet er størst, heter det i pressemeldingen.
WFP ble tildelt Nobels fredspris for fem år siden, men har siden blitt stående i en krevende økonomisk situasjon. Det siste året har over 6000 ansatte blitt avskjediget på grunn av budsjettkutt.
WFPs største giver har vært USA. Da president Donald Trump tiltrådte, strupte han internasjonal bistand. Mange andre land har i kjølvannet også kuttet eller varslet kutt i bistanden.
Samtidig har WFP slått alarm om økt nød i året som kommer.
– Når energikrise og handelssvikt driver matprisene opp, rammes de fattigste først og hardest. Gass er viktigste innsatsfaktor for produksjon av kunstgjødsel. Mange fattige bønder i Afrika får ikke lenger tak i gjødsel, og avlingene blir dårligere. Derfor er det avgjørende at Verdens matvareprogram kan fortsette sin livreddende innsats, sier Aukrust.
(©NTB)
