Lokalt
Næringslivet på Haugalandet bremser – svakere utsikter enn i resten av Rogaland
Etter over to år med vekst viser næringslivet på Haugalandet tegn til oppbremsing. Bedriftene er nå mer forsiktige enn ellers i Rogaland, men sjeføkonom Kyrre M. Knudsen i SpareBank 1 Sør-Norge understreker at det ikke er snakk om noen krise.
HAUGESUND: Det ferske konjunkturbarometeret fra SpareBank 1 Sør-Norge viser et tydelig skifte i forventningene blant bedriftene på Haugalandet.
Mens regionen lenge har hatt positiv utvikling med flere arbeidsplasser, befolkningsvekst og stigende boligpriser, er optimismen nå svekket.
– Nå ser vi et tydeligere omslag på Haugalandet enn i resten av fylket, sier sjeføkonom Kyrre M. Knudsen til Haugesunds Avis.
Han understreker at bedriftene fortsatt klarer seg relativt godt, men at veksttakten er lavere enn tidligere.
Svakeste forventninger på tre år
Konjunkturbarometeret viser at bedriftene i Sør-Norge generelt har blitt mer forsiktige.
Hovedindeksen har falt fra 53 til 51 poeng, bare marginalt over det nøytrale nivået på 50. Forventningene til lønnsomhet og ordrereserver har samtidig falt til 49 poeng.
Det betyr at flere bedrifter nå venter svakere resultater og mindre tilgang på nye oppdrag. Flere av forventningsindikatorene er på sitt laveste nivå siden 2023.
Industrien holder aktiviteten oppe
Til tross for oppbremsingen er det fortsatt positive signaler fra industrien, som spiller en særlig viktig rolle på Haugalandet.
Bedrifter innen olje, energi og maritim virksomhet har fremdeles gode muligheter. På landsbasis viser undersøkelsen også at optimismen har tatt seg opp blant oljerelaterte virksomheter.
Knudsen trekker fram regionens industrielle kompetanse som et viktig konkurransefortrinn.
Fortsatt behov for arbeidskraft
Selv om bedriftene er mer tilbakeholdne, forventes det fortsatt vekst i sysselsettingen.
Det betyr at konkurransen om kvalifiserte medarbeidere kan holde seg høy, særlig innen tekniske fag og industri.
For Haugalandet blir utfordringen å opprettholde aktiviteten og sikre nye oppdrag dersom den generelle veksten fortsetter å avta.
Bankens vurdering er at regionen står foran en periode med lavere vekst, men ikke en økonomisk krise.

