Lokalt
Mattilsynet med klar oppfordring før 17. mai: – La hunden få være hjemme

Korpsmusikk, barnetog og store folkemengder kan bli en belastning for hunder på nasjonaldagen. Nå ber Mattilsynet hundeeiere tenke på dyrevelferden.
Dyrevelferd: Mattilsynet mener mange hunder opplever 17. mai som både stressende og skremmende.
– De fleste hunder har ikke forutsetninger for å forstå at disse sterke inntrykkene ikke er farlige. Når alle sansene til hunden trigges samtidig, kan det fort bli overveldende, sier seksjonssjef Nina Brogeland Laache.
Kan bli overveldet
Mattilsynet peker på at store folkemengder, høy lyd fra korps, vaiende flagg og mange mennesker kan utløse både frykt og stress hos hunder.
I tillegg skjer det jevnlig at hunder blir tråkket på eller påkjørt av barnevogner i trengselen.
– Det er ikke alltid lett for eier å oppdage hvor stresset hunden faktisk er, sier Brogeland Laache.
Anbefaler rolige omgivelser
Rådet fra Mattilsynet er at de fleste hunder bør få tilbringe nasjonaldagen hjemme i trygge og rolige omgivelser.
Samtidig understrekes det at hunden bør få en god luftetur og aktivitet før eieren drar ut for å feire.
– For de aller fleste hunder vil det være best å være hjemme i trygge omgivelser denne dagen, sier Brogeland Laache.
