Connect with us

NTB

Maduros kone anmoder USA om løslatelse – viser til hjertetrøbbel

Venezuelas avsatte president Nicolás Maduros kone anmoder om å bli løslatt fra fengsel i New York og i stedet bli satt i husarrest. Venezuelas avsatte president Nicolás Maduros kone anmoder om å bli løslatt fra fengsel i New York og i stedet bli satt i husarrest.

Publisert

den

Daværende president Nicolas Maduro og hans kone Cilia Flores vinker til folkemengden etter å ha blitt att i ed for en tredje presidentperiode i Venezuela 10. januar 2025. Foto: Ariana Cubillos / AP / NTB

Venezuelas avsatte president Nicolás Maduros kone anmoder om å bli løslatt fra fengsel i New York og i stedet bli satt i husarrest.

Utenriks: Før hun ble tatt til fange av amerikanske styrker i januar, sammen med Venezuelas daværende president, var Cilia Flores «ved god helse og tok ingen medikamenter over lang tid, med unntak av en månedlig injeksjon», står det i et dokument datert av hennes advokat Mark Donnelly onsdag.

Ekteparet ble varetektsfengslet og plassert i et føderalt fengsel i Brooklyn, der de fortsatt venter på at rettssaken skal starte. Ifølge advokaten lider 69 år gamle Flores nå av alvorlige hjerteproblemer som enten krever utredning, eller kanskje også operasjon.

Forsvareren argumenterer med at boforholdene i fengsel ikke tillater at hun mottar god nok medisinsk bistand, og derfor anmoder han om at hun må bli satt i husarrest i stedet. Donnelly sier dette kan gjøres med 24-timers væpnet overvåking, fotlenke og inndragelse av passet hennes.

63 år gamle Maduro og hans kone ble bortført av amerikanske styrker under et raid i Caracas og har sittet i varetekt i USA siden 3. januar. De er anklaget for å ha bistått i smugling av tonnevis av kokain til USA. Paret avviser anklagene, og Maduro selv har i et rettsmøte tidligere i år sagt at han er «krigsfange» i USA.

Annonse

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige