NTB
Kinesisk statsborger siktet for forsøk på spionasje i Nordland
Halvannen uke etter saken om en stor satellittmottaker, har PST pågrepet og siktet enda en kinesisk statsborger for forsøk på spionasje. Halvannen uke etter saken om en stor satellittmottaker, har PST pågrepet og siktet enda en kinesisk statsborger for forsøk på spionasje.

Halvannen uke etter saken om en stor satellittmottaker, har PST pågrepet og siktet enda en kinesisk statsborger for forsøk på spionasje.
Innenriks: Mannen er siktet for forsøk på etterretningsvirksomhet mot statshemmeligheter og fremstilles for fengsling i Salten og Lofoten tingrett søndag klokken 13, opplyser PST til NRK.
– PST har siktet en kinesisk statsborger for forsøk på ulovlig etterretningsvirksomhet i Nordland, sier kommunikasjonsrådgiver Eirik Veum i Politiets sikkerhetstjeneste (PST) til kanalen.
Mannen ble pågrepet fredag 15. mai av politiet i Nordland, ifølge Veum.
Påtalemyndigheten vil be om at den kinesiske mannen varetektsfengsles i fire uker.
Forsvaret kjent med saken
Forsvarets operative hovedkvarter (FOH) opplyser at de er kjent med saken, men ønsker ikke å uttale seg.
Siktedes forsvarer, advokat Tor Haug, ønsker foreløpig ikke å kommentere saken.
Det er ikke kjent om denne saken kan knyttes til saken med en mye omtalt satellittmottaker, der tre personer er siktet og én kvinne varetektsfengslet. Ifølge NRKs opplysninger er dette en annen sak, men dette er ikke bekreftet.
Kompleks sak
Torsdag 7. mai ble en kinesisk kvinne pågrepet og siktet for medvirkning til forsøk på grov etterretningsvirksomhet mot statshemmeligheter. Hun ble varetektsfengslet dagen etter.
I denne saken har PST opplyst at de mener det er en statlig aktør som, under dekke av å være et norskregistrert firma, står bak forsøk på grov etterretningsvirksomhet. Det norskregistrerte firmaet er eid av et selskap registrert i Singapore.
Politiadvokat Thomas Blom i PST har uttalt at de antar at de øvrige siktede i denne saken befinner seg i Kina. Ifølge Blom kan PST komme til å ta ut flere siktelser i det han har omtalt som en kompleks sak.
Mottaker på 22 tonn
PST ble oppmerksomme på hva som foregikk, etter en grunnlagsrapport fra sin forebyggende avdeling. 17. april beslagla PST en mobil satellittmottaker på 22 tonn fra den kinesiske kvinnen i en konteiner i Oslo havn.
Satellittmottakeren var oppgitt å skulle ta ned værdata, noe den ifølge PST ikke er egnet til. Blom har sammenlignet mottakerens dimensjoner og konstruksjon med å skyte spurv med kanon, eller krill med torpedo.
– Den har vi tatt i beslag for å hindre at den blir satt opp og i drift. Den tror vi var tiltenkt Andøya, sa Blom.
