Connect with us

Lokalt

Haugesund-politiker vil ha byskilt med vikingpreg: – Kan bli et nytt landemerke

Publisert

den

Illustrasjonsbilde: Bjørn Gunnar Husby / KI

Venstres bystyrerepresentant Bjørn Gunnar Husby foreslår at Haugesund får et eget byskilt inspirert av runer og vikinghistorien. Han mener et slikt landemerke kan styrke byens identitet, tiltrekke besøkende og gi gratis markedsføring gjennom sosiale medier.

Byskilt: Husby viser til at mange byer verden over har store bokstavinstallasjoner som er populære fotosteder for både turister og lokalbefolkning. Etter en ferie i franske Nice mener han tiden er moden for at Haugesund gjør det samme.

– Jeg tenker vi burde få noe lignende i Haugesund, inspirert av vikingtidens runer og plassert for eksempel på Indre kai, sier Husby.

Vil løfte fram vikinghistorien

Forslaget bygger videre på debatten om hvordan Haugalandet kan utnytte sin historiske arv bedre.

Husby viser blant annet til at Margaret Hystad i Viking Adventure tidligere i sommer tok til orde for at regionen må samle seg sterkere rundt vikingidentiteten.

Annonse

– Haugalandet forbindes med Harald Hårfagre, Avaldsnes og rikssamlingen – historien om hvordan Norge ble til. Det er en identitet som er ekte, unik og internasjonalt interessant, sier han.

Han peker også på at årets norske VM-profilering med konseptet «RO» hentet inspirasjon fra vikingtiden.

Mener skiltet kan gi flere gevinster

Ifølge Husby kan et slikt byskilt få flere positive effekter:

  • Gratis markedsføring når besøkende deler bilder i sosiale medier.
  • En sterkere lokal identitet og stolthet blant innbyggerne.
  • Et naturlig stoppested for turister som ønsker et bilde fra besøket.
  • Økt aktivitet i sentrum dersom skiltet plasseres ved Indre kai eller Rådhusplassen.

Han mener skiltet kan bli et nytt symbol for byen og brukes ved arrangementer, feiringer og markedsføring av Haugesund.

Ser for seg spleiselag

Hvordan prosjektet eventuelt skal finansieres, er foreløpig ikke avklart.

Husby peker på at både kommunale sentrumsmidler og bidrag fra private aktører kan være aktuelle løsninger.

Annonse

– Reiselivsnæringen, cruiseaktører, næringslivet eller lokale sponsorer kan kanskje bidra til å skape et nytt landemerke for byen, sier han.

Forslaget kommer samtidig som flere norske byer etablerer egne bybokstaver. Oslo har nylig fått sine egne byskilt, og Husby mener Haugesund bør benytte anledningen til å skape en løsning med et tydelig lokalt og historisk særpreg.

Les mer
Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige