Connect with us

NTB

EU krever flere reformer før landene på Vest-Balkan får bli med

Published

on

EU-rådets president Charles Michel krever ytterligere reformarbeid fra landene vest på Balkan før de kan bli med i unionen. Albania, Bosnia-Hercegovina, Kosovo, Montenegro, Nord-Makedonia og Serbia ønsker å bli med i EU, og landenes ledere møtte Michel onsdag. Foto: Virginia Mayo / AP / NTB

Landene vest på Balkan vil måtte gjennomføre flere reformer før de kan tas opp i EU, sier EU-rådets president Charles Michel.

Politikk: – Vi venter flere reformer fra dem, særlig når det gjelder rettsregler og rettsvesenets uavhengighet, sa Michel da han ankom et toppmøte mellom EU og lederne for landene pås ledere onsdag.– Vi ser at det er sterk politisk vilje i Montenegro og i de andre landene vest på Balkan til å innføre reformene som trengs, la han til.
Albania, Bosnia-Hercegovina, Kosovo, Montenegro, Nord-Makedonia og Serbia har alle ambisjoner om å bli med i unionen, men alle står i langvarige og trege opptaksprosesser som alt har pågått i flere år.
Michel sa at EU vil ta til orde for «flere investeringer» og «mer økonomisk utvikling» i landene. Han har tidligere sagt at unionen foretrekker en prosess med «gradvis integrering» av landene, slik at «menneskene og selskapene i disse landene så snart som mulig kan føle de positive følgene» av EU-samarbeidet.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige